Prusaki to rodzaj karaczanów, czyli owadów uważanych za szkodniki. Prusaki w kuchni czy w dowolnym innym pomieszczeniu wymagają natychmiastowej interwencji. Szkodniki te przenoszą bowiem rozmaite choroby, które mogą nam poważnie zagrażać. Jak zwalczyć prusaki, aby raz na zawsze pozbyć się problemu? Przedstawiamy metody tępienia prusaków wyróżniające się najwyższą skutecznością.

Tępienie prusaków przy pomocy specjalistycznego żelu

Nie ma wątpliwości, że żelowanie to dzisiaj najpopularniejsza metoda zwalczania prusaków w domu. Wynika to z tego, że jest to najskuteczniejszy sposób na prusaki w kuchni czy pokoju. Co więcej, jest to metoda całkowicie nieinwazyjna.

Oznacza to, że domownicy nie muszą opuszczać mieszkania i nic nie grozi im ze strony substancji likwidującej prusaki. Zatem jak zwalczyć prusaki przy użyciu żelu? Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, dysponujące preparatem oraz doświadczeniem, dzięki któremu stosują go prawidłowo.

Tępienie prusaków poprzez użycie żelu wykonuje na przykład firma Stander – https://www.stander.pl/uslugi/skuteczne-sposoby-na-zwalczenie-karaluchow-prusakow-i-karaczanow/. Jest to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zwalczaniu nie tylko prusaków, ale również wielu innych szkodników. Fachowcy działają kompleksowo i szybko pomogą nam pozbyć się insektów.

Proces zwalczania karaczanów jest prosty. Substancja zostaje rozłożona w odpowiednich miejscach, po wcześniejszej analizie wykonanej przez fachowców. Poszczególne osobniki zostają zwabione do żelu przez feromony. Następnie spożywają szkodliwy dla nich żel, który roznoszą również wśród innych osobników. Dzięki temu w krótkim czasie udaje się wytępić całą kolonię.

Jak zwalczyć prusaki metodą oprysku?

Oprysk to druga najpopularniejsza metoda na zwalczanie prusaków. Warto jednak zauważyć, że istnieją dwa sposoby walki z prusakami za pomocą oprysku. Są to:

  • oprysk suchą mgłą – czyli metoda Ultra Low Volume,

  • oprysk szczegółowy.

ULV to tak zwany oprysk suchy. W tym przypadku wykorzystuje się oprysk suchą mgłą, która zawiera środek biobójczy zwalczający prusaki. Natomiast jeśli chodzi o oprysk szczegółowy, polega on na aplikacji środka biobójczego z wykorzystaniem wody pod ciśnieniem. Obie metody wymagają od domowników opuszczenia pomieszczenia, gdyż środek biobójczy stanowi dla nich zagrożenie.

Świeca dymna a zwalczanie prusaków

Kolejną metodą wykorzystywaną do zwalczania prusaków jest fumigacja. W tym przypadku należy zapalić specjalistyczną świecę dymną. Dym ze świecy unicestwia prusaki w krótkim czasie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dym dociera do każdego zakamarka pokoju. Bez względu na to, w którym miejscu zalęgły się prusaki w kuchni, z pewnością do nich dotrze.

Naturalne sposoby na prusaki też bywają skuteczne

Istnieją również naturalne sposoby na prusaki. Nie wykazują one tak dużej skuteczności jak profesjonalne metody, jednak czasami także umożliwiają pozbycie się szkodników. Największą skuteczność posiada mikstura przygotowana z kwasu bornego i cukru. Warto rozłożyć ją w różnych miejscach w pomieszczeniu, gdzie pojawiły się prusaki.