Klucz do zaprojektowania komfortowego wnętrza o każdym metrażu to ergonomicznie rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia. Dzięki temu stworzona przestrzeń będzie funkcjonalna i dostosowana do naszych potrzeb. Urządzanie niewielkiej łazienki nie musi być wyzwaniem nie do pokonania. Jak na kilku metrach kwadratowych stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne wnętrze? Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy aranżacji małej łazienki.

Spis treści:

Projekt małej łazienki

Ogrzewanie i praktyczne schowki

Wybór odpowiedniej kolorystyki

Triki na wizualne powiększenie wnętrza

Projekt małej łazienki

Udana aranżacja małej łazienki to przede wszystkim przemyślane wybory. Pierwsze, co należy zrobić, aby stworzyć komfortowe wnętrze to zastanowić się nad swoimi indywidualnymi potrzebami. Czy wolimy długie, gorące kąpiele w wannie czy może szybki prysznic? A może chcemy mieć dostęp do obu tych funkcji, wyposażając się w parawan nawannowy? Jakiej wielkości umywalki potrzebujemy? Koniecznie sprawdźmy różne warianty ustawienia niezbędnych elementów wyposażenia.

Możemy również skorzystać z pomocy firm, które stworzą dla nas kompleksowy projekt wnętrza, a następnie zajmą się jego realizacją – np. Urządzamy pod klucz.

Ogrzewanie i praktyczne schowki

wystroj lazienki

Kiedy ustalimy już ostateczny układ pomieszczenia, poświęćmy chwilę czasu, by zaplanować miejsce na szafki i grzejnik. Jak w niewielkiej łazience pomieścić kosmetyki i akcesoria czy środki czystości? Dobrane pod wymiar słupki i szafki łazienkowe pomogą nam zorganizować przestrzeń. Aby zdobyć więcej miejsca na przechowywanie, warto wykorzystać wolną przestrzeń na ścianach – np. umieścić szafkę z lustrem nad umywalką. Jeżeli zdecydowaliśmy się na podwieszaną miskę WC, pomyślmy również o wykorzystaniu przestrzeni nad stelażem podtynkowym.

Wybór odpowiedniej kolorystyki

wystroj lazienki

Po kluczowych decyzjach w obszarze funkcjonalności, przychodzi czas na nie mniej istotny dobór materiałów wykończeniowych i kolorystyki. Jeżeli chodzi o płytki do łazienki, praktycznym i ponadczasowym rozwiązaniem są jasne, łagodne barwy. Neutralna, stonowana kolorystyka będzie idealnym tłem do stworzenia dowolnej aranżacji. W niewielkich łazienkach doskonale sprawdzają się biele, szarości i jasne beże. Pamiętajmy, by przy wyborze płytek podłogowych i ściennych poruszać się w obrębie jednej kolekcji – nadamy wnętrzu spójny, harmonijny wygląd.

Triki na wizualne powiększenie wnętrza

Przy wykańczaniu małej łazienki dobrze jest także zastosować kilka trików, dzięki którym optycznie wydłużymy lub poszerzymy pomieszczenie. Doskonałym sposobem jest zastosowanie materiałów odbijających światło lub też wstawienie luster – najlepiej na całej wysokości ściany aż do sufitu. Ważną kwestią jest również odpowiednio dobrane oświetlenie łazienki, które doda jej przestronności. Pamiętajmy, by zadbać o kilka punktów świetlnych, a przede wszystkim o dokładne oświetlenie strefy umywalki i lustra.