Łupież pstry jest chorobą skóry wywoływaną przez grzyba drożdżopodobnego z rodzaju Malassezia. Jest to choroba uciążliwa i niezbyt estetyczna, zatem oczywistym jest, że każdy, kto na nią choruje, chciałby się jej pozbyć jak najszybciej. Istnieją różne sposoby walki z tym drożdżakiem. Ludzie stosują kremy, maści, szampony, tabletki. Wydają również pieniądze na inne zabiegi, bardziej specjalistyczne i zdecydowanie bardziej kosztowne. Czy jednak warto? Jeżeli już nic nie pomaga lub stopień zaawansowania choroby jest spory, to możliwe, że warto. Wcześniej należy spróbować jednak innych, tańszych, ale jednocześnie też skutecznych metod. Jakie są więc prostsze sposoby na łupież pstry? Leczenie – domowe sposoby. Dokładnie tak, z łupieżem pstrym można radzić sobie przy pomocy domowych sposobów!
Łupież pstry – leczenie: domowe sposoby
Ważne jest to, aby nie zaszkodzić sobie stosowaniem domowych sposobów. Należy więc wcześniej dowiedzieć się, czy dany produkt na pewno nam pomoże, ale co istotniejsze, czy dodatkowo nie zaszkodzi. Oto polecane sposoby na łupież pstry, domowe sposoby, które nie zaszkodzą, a pomogą:
- Łupież pstry – leczenie octem jabłkowym – ocet jabłkowy może pomóc na łupież pstry na dwa sposoby – doustnie oraz jako okłady. Produkt ten działa przeciwgrzybiczo, zatem świetnie sprawdzi się w walce z drożdżakiem Malassezia. Ponadto działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, kojąc przy tym zmiany skórne, jakie powstają przy łupieżu pstrym. Ocet jabłkowy potrafi działać też na blizny, zmniejszając ich widoczność. Tyle zalet!
- Łupież pstry – leczenie ziołami – istnieją różne zioła, które dobrze sobie radzą z łupieżem pstrym. Są one także całkowicie bezpieczne w stosowaniu i posiadają wiele różnych zalet. Takim ziołem jest między innymi glistnik jaskółcze ziele.
- Sok z aloesu – ułatwia regenerację skóry, co jest szczególnie ważne przy łupieżu pstrym. Aloes zawiera między innymi witaminy A, C, B i kwas foliowy, które są w stanie odżywić skórę. Opóźnia starzenie się skóry, łagodzi podrażnienia i eliminuje uczucie świądu. Doskonale sprawdza się przy leczeniu wszelkich chorób skóry.
- Kurkuma – wygładza skórę i działa na nią w sposób antybakteryjny i przeciwgrzybiczy, dzięki czemu pomoże zlikwidować grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia.
- Olejek z drzewa herbacianego – działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Łagodzi także podrażnienia i wygładza skórę.
- Wyciąg z nagietka – dobrze działa na skórę z problemami, na przykład takimi jak łupież pstry. Leczenie – domowe sposoby na wykonanie okładów z wyciągu z nagietka, które pozwolą skórze łatwiej się goić i wyleczyć miejsca dotknięte łupieżem pstrym.
- Pasta czosnkowa – czosnek ma mnóstwo właściwości, które działają zdumiewająco korzystnie na zdrowie człowieka i pomagają także na łupież pstry. Domowe sposoby na łupież pstry uwzględniają wykonanie pasty czosnkowej, która musi być przygotowana ze świeżo wyciśniętego czosnku. Pasta ta działa szczególnie dobrze na świąd, który towarzyszy zmianom skórnym. Ponadto działa antybakteryjnie.
- Jogurt – łagodzi podrażnioną skórę, działa przeciwzapalnie. Sprawia też, że ból zostaje ukojony.
Więcej na temat leczenia łupieżu pstrego: https://poznajpityver.pl/blog/lupiez-pstry-leki/
Jak często stosować domowe sposoby?
Przy kuracji istotne jest, aby odpowiednio często oddziaływać na łupież pstry. Leczenie domowymi sposobami powinno być powtarzane każdego dnia, w celu szybkiego pojawienia się widocznych efektów. Na te jednak należy trochę poczekać – zmieniona chorobowo skóra wymaga czasu na regenerację i odpowiednie przyjęcie domowych środków. Zazwyczaj jest to od kilku tygodni do nawet (niestety!) kilku miesięcy. Skóra jednak może zostać dzięki nim wyleczona.
Podsumowanie
Każda choroba skórna wymaga odpowiedniego traktowania, szczególnie jednak, jeżeli chodzi o łupież pstry. Leczenie, domowe sposoby – wszystko jest wskazane, wręcz konieczne, jeżeli chcemy się pozbyć choroby. Domowe sposoby są warte stosowania ze względu na efekty, jakie przynoszą, mimo długiego czasu oczekiwania na nie. Nie wystarczy jednak na tym poprzestać i mimo wszystko należy skonsultować się z dermatologiem. Nie ma to jak fachowa pomoc!