Zdrowie psa leży w rękach dwóch osób – lekarza w gabinecie weterynaryjnym i opiekuna. Weterynarz służy pomocą we wszystkich sprawach związanych z prawidłowym rozwojem, dietą i ogólnym stanem zdrowia psa. Dwa razy do roku przeprowadzane są badania kontrolne, odrobaczanie i ewentualne szczepienia. Co może zrobić opiekun dla zdrowia swojego pupila? Przekonaj się, jak duże znaczenie ma profilaktyka.

Badania kontrolne w gabinecie

Wybierz dla swojego pupila stałego lekarza, nawet jeśli w klinice dla zwierząt pracuje kilku specjalistów. Tak, jak wśród ludzi, lekarz potrafi zauważyć zmiany i początek choroby, podobnie jest w przypadku zwierząt. Weterynarz, który zna swojego pacjenta, będzie znacznie lepiej zorientowany w aktualnym stanie zdrowia psa.

Lekarz służy pomocą we wszelkich sprawach związanych ze zdrowiem czworonoga. Raz na sześć miesięcy powinien obejrzeć i zbadać psa, a także zapisać środki na odrobaczenie. Im częściej weterynarz będzie widział psa, tym lepiej poza swojego pacjenta i szybko wykryje nieprawidłowości.

profilaktyka zwierzat

Rola opiekuna w zachowaniu dobrego zdrowia u psa

Rola opiekuna jest jeszcze ważniejsza, ponieważ zdrowie psa zależy głównie od ciebie. Znasz swojego pupila lepiej, niż ktokolwiek inny. Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu i wyglądzie psa. Jeśli kuleje, jest obolały, drapie się, skomle bez powodu, wymiotuje lub ma biegunkę, nie chce się bawić i jest osowiały, to może oznaczać chorobę.

Ustal cotygodniowy przegląd psa i sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli zauważysz niepokojące symptomy, skontaktuj się z weterynarzem i zapytaj, czy wizyta w gabinecie jest wskazana. Wielu opiekunów odkłada spotkanie z lekarzem, licząc na to, że objawy same ustąpią. Tymczasem tracisz okazję na powstrzymanie choroby w początkowym stadium i pozwalasz na jej rozwój. To może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie psa.

Przegląd psa – najlepsza profilaktyka chorób

Samodzielna kontrola pozwoli na wczesne wykrycie nieprawidłowości. Skąd wiedzieć, czy pies jest w dobrej kondycji i nie cierpi z powodu bólu lub infekcji? Oto kilka punktów na liście do sprawdzenia:

  • Obejrzyj oczy psa – zobacz, czy nie są podrażnione, zaczerwienione i nie pojawia się w kącikach gęsta wydzielina.
  • Sprawdź zęby i dziąsła pod kątem kamienia nazębnego i próchnicy, a także pojawiających się narośli tzw. nadziąślaków na błonie śluzowej,
  • Skóra i futro – rozgarnąć sierść na grzbiecie, obejrzyj stan skóry, poszukaj pcheł, kleszczy i innych pasożytów. Zobacz, czy nie pojawiły się placki suchej skóry, guzy i oceń ilość martwych włosów w stosunku do ostatniego przeglądu.
  • Uszy to barometr zdrowia psa, dlatego poświęć im więcej uwagi. Zajrzyj do środka, zobacz czy nie ma w nich ciemnej wydzieliny, porównaj oba ucha i powąchaj wnętrze – zapach powinien być łagodny, woskowy. Jeżeli zauważysz, że pies potrząsa łbem, lub często drapie ucho, postaraj się dowiedzieć, dlaczego to robi. Zazwyczaj są to sygnały, że coś jest nie w porządku.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl