Akumulatory pełnią funkcję magazynów energii w większości maszyn mobilnych, a także w pojazdach – samochodach, motocyklach i skuterach oraz jednostkach pływających. Są używane w przypadku konieczności zasilania instalacji, którą nie zawsze można podłączyć do sieci elektroenergetycznej np. w kamperach. Niestety ich żywotność, choć stosunkowo długa, z czasem dobiega kresu i niezbędny staje się zakup nowego urządzenia.

Co jest najważniejsze przy wyborze akumulatora?

Akumulatory są dostępne w wielu sklepach stacjonarnych, lecz większy wybór i korzystniejsze ceny można na ogół znaleźć w firmach prowadzących sprzedaż w sieci. Dobry sklep internetowy z akumulatorami pozwala również na odzyskanie kaucji pobieranej przy zakupie, ponieważ umożliwia zwrot zużytego urządzenia. Zamawiając akumulator on-line, trzeba jednak dokonać prawidłowego wyboru, gdyż procedury związane ze zwrotem, choć możliwe, to zabierają nieco czasu i narażają na niepotrzebne koszty. Do określenia podstawowych parametrów akumulatora konieczne będzie zdefiniowanie jego przeznaczenia, ponieważ między konstrukcjami dostosowanymi do poszczególnych urządzeń występują dość istotne różnice – z nieco innych rozwiązań korzysta się w samochodach osobowych, motocyklach i quadach, a także łodziach czy przyczepach kempingowych. Jest to ważne, bo ilość możliwości jest spora – poza akumulatorami kwasowo-ołowiowymi oferowane są akumulatory AGM, żelowe i litowo-jonowe. Następną ważną kwestią będzie sprawdzenie wymiarów, jakie musi mieć akumulator, by można go było swobodnie zamontować. Zwykle znaczenie ma też położenie biegunów, gdyż kable służące do podłączenia miewają różną długość.

Jakie parametry akumulatora mają największe znaczenie?

Charakterystyka akumulatora powinna być dostosowana do jego przeznaczenia, jednak wiele elementów będzie wspólnych niezależnie od typu konstrukcji. Kluczowe wśród nich to oferowane napięcie i pojemność, która powinna odpowiadać zapotrzebowaniu podłączanych odbiorników prądu oraz przewidywanemu czasowi ich działania. W przypadku akumulatorów rozruchowych największe znaczenie ma wielkość prądu rozruchowego, ściśle związana z oporami stawianymi przez silnik spalinowy, więc mocno łącząca się z jego pojemnością. Warto pamiętać, że w konkretnych zastosowaniach trzeba brać pod uwagę cechy specyficzne np. odporność na warunki zewnętrzne, czy możliwość montażu pod kątem.

Duży wybór akumulatorów można znaleźć w ofercie sklepu internetowego BATCAR. Sprzedaje on urządzenia przeznaczone do samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, skuterów i quadów, a także łodzi i jachtów. Dostępne są również prostowniki, urządzenia rozruchowe i kable.