Wiele osób wprost nie może doczekać się emerytury. Niekiedy jednak okazuje się, że po latach spędzonych na aktywności zawodowej problemem staje się nadmiar wolnego czasu. Na szczęście jest mnóstwo sposobów konstruktywnego działania, jakim seniorzy mogą wypełnić swoje dni. Ogrodnictwo, gotowanie, a może malowanie po numerach? To tylko kilka aktywności, które pozwolą emerytom pozostać twórcami własnego życia.

Kreatywność a zdrowie seniora

Udowodniono, że aktywność fizyczna, spotkania towarzyskie oraz twórczość mają istotny wpływ na poprawę funkcjonowania mózgu w starszym wieku. Kreatywne działanie spowalnia demencję, poprawia zdolności motoryczne i manualne oraz pomaga podtrzymać naturalną ciekawość. Osoby starsze, które uczestniczą w twórczych zajęciach, ćwiczą swoją pamięć i wyobraźnię, co jednocześnie odwraca ich uwagę od przykrej samotności. Dzięki temu każdy senior może zachować radość przez długie lata. Niektórzy dopiero na emeryturze odkrywają, że kreatywne zajęcia mogą być sposobem na pełne wyrażenie siebie i stają się ukoronowaniem dotychczasowego życia.

Twórczość plastyczna dla każdego

Twórczość nie jest zarezerwowana wyłącznie dla artystów. Osoby, które nie mają doświadczenia w pracach plastycznych, mogą wykorzystać kolorowanki dla dorosłych oraz obrazy do malowania po numerach. Malowanie obrazów po numerach na płótnie pozwala seniorowi stworzyć prawdziwe dzieło sztuki krok po kroku. Szeroki wybór zestawów twórczych oferuje między innymi sklep internetowy Twoje Hobby. Praca z farbą i pędzlem poprawia koncentrację, relaksuje, uwrażliwia na sztukę i, co może najbardziej istotne, zwiększa poczucie własnej wartości osoby starszej.

Żyj długo i kreatywnie!

Wytwarzanie czegoś nowego i wartościowego jest w zasięgu każdego emeryta. Dla tych, którzy lubią przebywać na świeżym powietrzu, świetną propozycją będzie praca w ogrodzie. Gdy pogoda nie sprzyja, twórczy zapał można wykorzystać w kuchni, przygotowując nową potrawę lub dokonując drobnego przemeblowania w mieszkaniu. Niektóre osoby starsze spełniają się w tradycyjnym szyciu, dla innych bardziej zadowalające jest tworzenie mozaiki diamentowej. Seniorzy, którzy spróbują swoich sił w pisaniu, mogą odnaleźć satysfakcję w notowaniu wspomnień albo rodzinnych opowieści.