Kąpiele w saunie są popularne z uwagi na swoje walory prozdrowotne oraz wpływ, jaki wywierają na nasze samopoczucie. Dzięki podwyższonej temperaturze poprawia się ukrwienie skóry, co skutkuje lepszym odżywieniem i natlenieniem całego organizmu. Częste saunowanie może korzystnie przekładać się na stan układu krążenia, pomóc w pozbywaniu się napięcia mięśni oraz ułatwiać relaks i odprężenie. Szczególnie wartościowe są sauny parowe.

Co będzie potrzebne w łaźni parowej?

Kąpiel w saunie parowej jest możliwa za sprawą odpowiedniego wyposażenia tego pomieszczenia. Wśród najważniejszych komponentów znajdzie się instalacja do wytwarzania pary, która może się składać z kominka parowego, a więc parownicy elektrycznej podgrzewającej wodę do wysokiej temperatury za sprawą zainstalowanych grzałek oporowych albo współdziałającej z piecem na paliwo stałe lub urządzeniem spalającym gaz. Poza wytwornicą pary i czujnikami sprawdzającymi temperaturę wewnątrz oraz kontrolującymi wilgotność potrzebne będzie też właściwe zaizolowanie ścian, a także ustawienie niezbędnych ławek i leżanek, jak również wyłożenie ich szkliwioną mozaiką ceramiczną, która będzie odporna na działanie wody i wilgoci a ponadto pomoże w utrzymaniu całości w czystości. Znakomitym uzupełnieniem sauny będzie umieszczenie poza nią akcesoriów uprzyjemniających kąpiel i ułatwiających szybkie schłodzenie ciała np. misy z lodem czy tzw. ścieżki Kneippa.

Dlaczego warto korzystać z saun parowych?

Kąpiele w saunie parowej odbywają się przy niezbyt wysokiej temperaturze, która nie przekracza na ogół 55°C, jednak przy stosunkowo wysokiej wilgotności, wahającej się od 60 do blisko 100%. Wizyta w łaźni wiąże się z wypoczynkiem na specjalnych leżankach, które są wyłożone materiałem ceramicznym kumulującym ciepło. Podczas przebywania w saunie z organizmu wydalane są toksyny oraz niepożądane związki chemiczne np. kwas mlekowy. Temperatura w połączeniu z wilgotnością sprawia, że skóra może się oczyścić, zmniejsza się napięcie mięśniowe oraz zwiększa przemiana materii.

Duży wybór akcesoriów do saun parowych można znaleźć w ofercie firmy COVI. Wśród jej propozycji są siedziska o różnych profilach, narożniki umożliwiające tworzenie wygodnych zestawów ławek, leżanki do saun i stref relaksu oraz elementy dekoracyjne.