Kamieniarstwo jest szlachetnym, a jednocześnie jednym z najstarszych rzemiosł. Co ciekawe podstawowe techniki kamieniarskie od tysięcy lat są prawie niezmienne. Z paroma wyjątkami, do których z pewnością należy technologia cięcia kamienia wodą pod dużym ciśnieniem. Chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystuje się cięcie WaterJet w kamieniarstwie? Przeczytaj artykuł!

Czym jest technologia WaterJet?

WaterJet to technika cięcia materiałów strumieniem wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Zaliczana jest do obróbki strumieniowo-ściernej i nazywana również obróbką hydro-abrazyjną lub hydro-ścierną. W przypadku stosunkowo miękkich i cienkich materiałów cięcie odbywa się tylko przy pomocy wody. Przy twardszych i grubszych tworzywach konieczne staje się zastosowanie do wody domieszek twardego środka ściernego tzw. garnetu. Ścierniwo poprzez duże cieśninie wody rozpędza się do znacznych prędkości, porównywalnych do prędkości dźwięku. Dzięki uzyskanej dużej energii szybko przecina twarde materiały z niezwykłą precyzją dochodzącą do 0,1 mm.

Zalety cięcia WaterJet

Największą zaletą cięcia WaterJet jest zdolność przecinania materiałów znacznie grubszych, niż ma to miejsce podczas stosowania techniki laserowej czy plazmowej. Na dodatek cięcie jest bardziej precyzyjne, ponieważ materiał nie jest poddawany wysokim temperaturom. Brak czynnika termicznego wyklucza możliwość odkształcania się materiał i powstawania zarysowań lub mikropęknięć. Cięcie strumieniem wody pozwala na wykonanie dowolnych kształtów, zapewnia bardzo dobrą jakość krawędzi oraz nie wpływa negatywnie na strukturę wierzchnią materiału. Dodatkowo poprzez brak szkodliwych oparów i niebezpiecznych odpadów jest technologią ekologiczną.

Technika WaterJet w kamieniarstwie

Jak można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową firmy kamieniarskiej GRANIT-MAR z Kościana, technologia strumieniowo-ścierna stała się niezastąpiona w pracach kamieniarskich. Doskonale nadaje się do przycinania blatów granitowych, płyt konglomeratowych, parapetów i schodów, a także do cięcia płytek wodą. Metoda WaterJet wykorzystywana jest przez dobre firmy kamieniarskie do produkcji nowoczesnych nagrobków, przygotowywania pomników i monumentów oraz cięcia różnego typu elementów dekoracyjnych z kamienia, konglomeratów, gresów i ceramiki.