Góra Wdżar znajdująca się pomiędzy dwiema przełęczami – Snozka i Drzyślawa w Małopolsce, zasłynęła jako unikat geologiczny i jedna z najistotniejszych atrakcji nieopodal Jeziora Czorsztyńskiego. Nie jest nadmiernie wysoka, a na jej szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym, zatem jest to doskonały cel podróży, nawet jeśli planujemy wycieczkę z dziećmi. Dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić górę Wdżar.

Dlaczego góra Wdżar jest wyjątkowa?

Na górze Wdżar, mierzącej zaledwie 766 metrów nad poziomem morza, znaleźć można rzadki kamień – andezyt pieniński. Jest to magmowa skała subwulkaniczna, którą wydobywało się w kamieniołomach w miejscach, gdzie można ją spotkać. Kamień ten niegdyś stosowano w budownictwie. Wykorzystano go przykładowo do budowy krawężników w Krakowie czy gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Obecnie kamieniołomy andezytu na górze Wdżar są nieczynne, jednak dwa z nich udostępniono do zwiedzania dla turystów. W lokalizacji tej odbywają się także imprezy sportowe w górach z grami terenowymi i konkurencjami.

Jakie atrakcje czekają nas na Górze Wdżar?

Podstawową, uważaną za najbardziej atrakcyjną część wycieczki na Górę Wdżar uważa się, wyciąg krzesełkowy. Dzięki niemu można wjechać na górę lub zjechać, podziwiając jednocześnie wspaniałe ukształtowanie terenu, florę, faunę i oczywiście liczne elementy przyrody nieożywionej jak np. skałki magmowe andezytu. Oprócz tego znajdziemy tutaj park linowy, letni tor saneczkowy czy ośrodek wypoczynkowy Czorsztyn-ski, który oferuje ogromną ilość atrakcji, a także noclegi. Na przełęczy Snozka obejrzeć można ogromne organy, które powstały z inicjatywy znanego i cenionego polskiego rzeźbiarza Władysława Hasiora.

Idealne miejsce dla dzieci, rowerzystów i paralotniarzy

Ponieważ trasa na górę Wdżar nie jest nadmiernie wymagająca ani długa można zabrać na nią dzieci, a nawet niemowlęta w wózkach z dużymi kółkami. Góra jest doskonałym celem podróży nie tylko spacerowiczów i rodzin, ale również rowerzystów. Wynika to głównie z tego, że znajdziemy tutaj ścieżki rowerowe o długości nawet 40 km. Jest to jedno z najlepszych miejsc na aktywne spędzanie czasu wraz z rodziną i przyjaciółmi. W okolicy wypożyczyć można rowery górskie – znajdziemy tu także ich serwis, a nawet szkółkę nauki jazdy ekstremalnej na rowerze. Z okolicy zadowoleni będą także paralotniarze, którzy dysponują tutaj ośrodkiem treningowym i miejscem startów. Z góry czy w czasie pokonywania trasy na szczyt Wdżar podziwiać można Jezior Czorsztyńskie, Tatry, a nawet Pieniny.