Coraz bardziej upalne lato sprawia, że wiele osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji. Chociaż w biurach czy miejscach użyteczności publicznej są one standardem, to nie spotyka się ich tak często w mieszkaniach. Osoby prywatne martwią się nad kosztami takiej klimatyzacji. Czy słusznie? Sprawdźmy, ile prądu pobiera klimatyzacja!

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja to urządzenie wykorzystywane do schładzania powietrza wewnątrz. Nie działa ono tak jak wentylacja i nie doprowadza nowego. Podczas swojej pracy stale wykorzystuje to znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo, oprócz schładzania, może również je ogrzewać. Co więcej, niektóre klimatyzatory mają opcję oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń jak pył i kurz, a także regulowanie wilgotności. Bez wątpienia klimatyzator to doskonałe urządzenie do pomieszczeń, które zwiększa komfort cieplny przebywających w nim osób. Podnosi to też wydajność, poprawia samopoczucie. Co jeszcze potrafi klimatyzacja? Jak podpowiada specjalista z WASO KLIM – klimatyzacja w Chorzowie:

W zależności od modelu klimatyzatora, może on nie tylko chłodzić powietrze, ale też wodę. Podobnie, jeśli chodzi o podgrzewanie. Oprócz tego klima sprawdza się do osuszania, nawilżania i oczyszczania powietrza.

W mieszkaniach najczęściej montuje się klimatyzację typu split z jedną jednostką zewnętrzną i jedną lub kilkoma wewnętrznymi – po jednej na całe pomieszczenie. Specjaliści z WASO KLIM, którzy również montują i sprzedają klimatyzatory w Katowicach wyraźnie wskazują tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zainteresowanie tego typu urządzeniami.

Zużycie mocy przez klimatyzację

Czy klimatyzacja pobiera dużo prądu? Oczywiście jak w przypadku większości zagadnień technicznych, odpowiedź jest jedna: to zależy. Od czego zależy pobieranie prądu przez klimatyzator? Od takich czynników jak:

  • rodzaj klimatyzacji,
  • model klimatyzatora,
  • moc nominalna,
  • wydajność chłodzenia,
  • trybu pracy.

Fachowcy z WASO KLIM, których specjalnością jest klimatyzacja Katowice, wskazują, że każde 10 m² pomieszczenia potrzebuje 1 kW urządzenia, aby pracować efektywnie. Teraz wystarczy obliczyć, ile mocy powinno mieć montowane urządzenie. Pozwoli to oszacować mniej więcej koszty w zależności od aktualnych cen energii. Oczywiście koszty można obniżyć. Jak? Przede wszystkim nie należy używać klimatyzacji podczas wentylowania oraz wyłączać urządzenie, wychodząc z domu.