Zmiany w kobiecym organizmie, które zachodzą w trakcie ciąży, sprawiają, że zwiększa się zapotrzebowanie na minerały, witaminy i inne składniki odżywcze. Wskazane będzie stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania, spożywanie posiłków regularnie i dbanie, aby każdy z nich był odpowiednio zbilansowany.

Ciąża a rola suplementacji

Sama dieta może jednak nie wystarczy, dlatego warto stosować suplement diety dla kobiet w ciąży. Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach. Ciągle się śpieszymy, nie jadamy regularnie, a domowe bądź zawodowe obowiązki niejednokrotnie realizujemy kosztem snu lub relaksu. Ten brak czasu może się odbić na jakości naszej diety – jemy byle co, byle szybko. To z kolei może przełożyć się negatywnie na nasze samopoczucie, odporność i ogólnie kondycję. Tymczasem, w trakcie ciąży, warto szczególnie skupić się na tym, aby dostarczać organizmowi niezbędne składniki w odpowiednich ilościach. Niestety, sama dieta to nie wszystko.

suplementy w ciazy

Wiele pań w okresie ciąży doznaje wybiórczości pokarmowej, czyli innymi słowy – odrzuca je od niektórych produktów. Cóż, z tego, że jest bogactwem cennych składników, skoro nawet nie można na niego patrzeć, a co dopiero zjeść. Związane z najczęściej początkowym etapem ciąży mdłości i wymioty również nie pomagają. Warto również zaznaczyć, że niektóre istotne składniki, mają swoje naturalne źródło w produktach, których w Polsce spożycie jest na bardzo niewielkim poziomie (np. kwasy DHA zawarte głównie w tłustych rybach morskich, niektórych owocach morza i algach). Aby mieć pewność, że mimo wszystko, organizm jak i płód otrzymują w tym wymagającym czasie wszystko, czego potrzebują, należy sięgnąć po odpowiednio skomponowany suplement diety dla kobiet w ciąży.

Pierwszy składnik, który często przychodzi na myśl po usłyszeniu hasła „ciąża” to kwas foliowy. Nie jest on wytwarzany przez organizm, toteż koniecznie należy dostarczyć go sobie z zewnątrz. Jego głównymi, naturalnymi źródłami są warzywa (m.in. sałata, szpinak, brokuły, kapusta), ziarna lub orzechy, oraz jaja i sery. Odgrywa on dużą rolę w zapobieganiu anemii u przyszłej mamy oraz prawidłowym wykształcaniu się cewy nerwowej u płodu. Warto, aby suplement diety dla kobiet w ciąży zawierał foliany i to w jak najlepiej przyswajalnej dla organizmu postaci.

Bardzo istotne będzie również żelazo (aczkolwiek nie zawsze – konieczność suplementacji tego składnika warto skonsultować z lekarzem po przeprowadzeniu badań), jod, witamina D, oraz wspomniane już kwasy DHA.

Wybór suplementów dla ciężarnych. Na co zwrócić uwagę?

Rynek suplementów zachwyca swoją różnorodnością i obfitością produktów. Jak wśród nich wybrać odpowiedni? Istotna będzie jakość składników oraz formy, w jakich występują w suplemencie (od nich zależy wchłanialność i biodostępność). Należy też zachować ostrożność, ponieważ okazuje się, że więcej wcale nie znaczy lepiej – niektóre składniki mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie, a nawet je niwelować, stąd bardzo ważna jest ich kompozycja. Dobrym wyznacznikiem tego, że dany suplement jest dobrze skomponowany, jest rekomendacja PTGiP.