Pandemia wiele zmieniła w naszym postrzeganiu pracy. Okazuje się, że wiele zawodów możemy wykonywać z domu. Dla jednych to zbawienie, dla innych utrudnienia. Dowiedzieliśmy się, że nie każdy z nas nadaje się do pracy z domu. Musieliśmy przewartościować wiele spraw. Dzięki lockdown’owi i zdalnej pracy, na popularności zyskały rozmowy kwalifikacyjne online. Jak się do nich przygotować? O czym pamiętać?

O czym pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną online?

Pandemia zamknęła nas w domach, ale część firm nadal funkcjonowała. Niektóre z nich wręcz się rozwinęła. By dać pracownikom poczucie bezpieczeństwa, wielu pracodawców zdecydowało się na wprowadzenie pracy zdalnej. Niektórzy poszli o krok dalej i postanowili online przeprowadzać rekrutację. Brakuje rąk do pracy w wielu dziedzinach. Rozmowy kwalifikacyjne online okazały się strzałem w dziesiątkę w wielu branżach.

Pracowników, jak podaje portalplock.pl w tym artykule: https://portalplock.pl/rozmaitosci/praca-szukasz-pracy-sprawdz-gdzie-brakuje-specjalistow-barometr-zawodow-nie-pozostawia-zludzen/bTRKuk9P3e5f6tjrcsMq, brakuje również w branży medycznej, produkcyjnej i budowlanej.

Jak przygotować się do takiej rozmowy kwalifikacyjnej? Musimy dowiedzieć się, jakimi kanałami przeprowadzona będzie. Możliwości jest wiele. Są to aplikacje takie jak Zoom, czy Meet stworzony przez Google. Można również przeprowadzić wideorozmowę, jeśli firma, do której aplikujemy, posiada jakiś wewnętrzny program i na potrzeby rekrutacji udostępni nam do niej dostęp.Gdy już program mamy załatwiony, to warto pomyśleć o innych sprawach technicznych. Kamerka, mikrofon, odpowiednie światło to tylko kilka z nich. Nie zapomnijmy o tym, by naładować komputer i zadbać o to, by połączenie sieciowe nam nie padło podczas spotkania.

Jak dobrze wyglądać podczas rozmowy?

Nie ma co ukrywać, gdy siedzimy przed monitorem i rozmawiamy z kimś przez kamerkę, nie wyglądamy dobrze. Ustawienie komputera i nasza pozycja uwydatniają szyje, podbródek i czasem ramiona. Wyglądamy na zniekształconych. Istnieje jednak bardzo łatwy sposób na to, by to zmienić! Wystarczy, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej nasz komputer postawimy wyżej niż w czasie pracy na nim.

Położenie pod laptopa kilku grubych książek i ustawienie lampy, której światło nas oświetli, powinny załatwić sprawę. Wystarczy, że kamera będzie stała na wysokości naszych oczu. Wtedy będziemy wyglądali normalnie.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

To, że rozmowa odbywa się online, nie oznacza, że powinniśmy nie myśleć o swoim wyglądzie. Nasz strój niczym nie powinien się różnić od tego, jaki ubralibyśmy na rozmowę twarzą w twarz z rekruterem. Skromny, elegancki i profesjonalny ubiór świadczyć będzie o naszym zaangażowaniu.

Warto wspomnieć tutaj o tym, by nie popełniać błędu wielu ludzi i ubrać nie tylko koszulę, ale także dół od oficjalnego stroju. Spodnie od dresu nie będą dobrym pomysłem. Jeśli w trakcie rozmowy będziemy musieli odejść od komputera, będziemy mieli problem.

Rozmowy kwalifikacyjne online to dobry pomysł nie tylko w trakcie pandemii. Należy się jednak do nich odpowiednio przygotować.