Przyjemnie ciepły, bezpieczny i tani w utrzymaniu dom nie musi być tylko marzeniem. Dzięki nowoczesnym technologiom i urządzeniom takim wymarzonym, własnym miejscem na ziemi może cieszyć się każdy z nas. Przykładem innowacyjnych rozwiązań dla domowników jest pompa ciepła. W artykule skupiamy się na powietrznych pompach – krótko wyjaśniamy, jak działają oraz prezentujemy najważniejsze korzyści.

Czym jest powietrzna pompa ciepła i jak działa?

Przy budowaniu nowego domu lub modernizacji budynku coraz więcej uwagi poświęca się na wybór ogrzewania. Właścicielom zależy już nie tylko na tym, by wprowadzanie ciepła do wnętrza nie kosztowało ich wiele wysiłku. Chcą również, by ogrzewanie pozwalało znacząco ograniczać wydatki, gwarantowało bezpieczeństwo i było lepsze dla środowiska. Powietrzna pompa ciepła doskonale wpisuje się w te wyznaczniki. Czym jest i w jaki sposób działa?

Powietrzna pompa to urządzenie grzewcze, w którym nośnikiem energii jest powietrze. Ze względu na budowę można wyróżnić pompy typu Split i Monoblok. Te pierwsze składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznego agregatu. Jednostka wewnętrzna przeznaczona jest do montażu w kotłowni i połączenia z jednostką zewnętrzną z pomocą instalacji chłodniczej. Pompa typu Monoblok zawiera tylko jedną jednostkę, którą ustawia się na zewnątrz domu.

Działanie pomp powietrznych typu Split oraz Monoblok jest podobne – można porównać je do sposobu, w jaki pracuje lodówka. We wnętrzu lodówki panuje niska temperatura, ale tuż za nią wyczuwalne jest ciepło. Z kolei w przypadku pomp chłodne powietrze przekazywane jest na zewnątrz, a ciepłe przenoszone do instalacji. Pompy zgodnie współpracują zarówno z tradycyjnym systemem, którego elementem są grzejniki, jak i z ogrzewaniem podłogowym.

Najważniejsze korzyści z wyboru pompy ciepła do domu

Co można więc zyskać, decydując się na montaż pompy ciepła? Zacznijmy od tego, co dla wielu domowników jest kluczowym czynnikiem, czyli od oszczędności. Pompa zdecydowaną większość energii pobiera z powietrza, a zużycie energii elektrycznej jest niskie. Aby cieszyć się kolejnymi oszczędnościami, warto pomyśleć o inwestycji w instalację fotowoltaiczną oraz samodzielnej produkcji energii w domowej elektrowni. Po pewnym czasie taki system może zapewnić zupełnie darmowe, bezkosztowe ogrzewanie. Następne źródła oszczędności są związane z brakiem konieczności budowy kominów oraz regularnego zakupu opału.

Wybór pompy oznacza także wygodę dla domowników, gdyż nie wymaga zaangażowania i obsługi, które są niezbędne przy korzystaniu ze standardowych pieców. Gwarantuje wysoki komfort cieplny przez cały rok, pozytywnie wpływając na samopoczucie. Wysoka jakość oraz niezawodność urządzenia sprawiają, że można cieszyć się bezpieczeństwem. Na koniec to, co jest szczególnie istotne dla naszej przyszłości. Pompy nie wytwarzają spalin oraz innych zanieczyszczeń, które są szkodliwe dla środowiska. Można uznać je zatem za ekologiczne urządzenia grzewcze, będące odpowiedzialnym wyborem na rzecz lepszego jutra.

Sprawdź nowoczesne systemy grzewcze na NaSwoim.com.pl