Montaż kominka w domu wymaga dobrania odpowiedniego wkładu kominkowego. Przy wyborze tego elementu, warto uwzględnić nie tylko parametry użytkowe, ale również wygląd i funkcjonalność. Liczy się również to, aby materiały przeznaczone do tworzenia konstrukcji wkładu kominkowego były odporne na działanie różnych czynników. Na jaki rodzaj wkładu się zdecydować? Poznaj kilka podstawowych modeli.
Wkłady do kominów kwaso-żaroodpornych
Pierwszą kategorię produktów tworzą wkłady kominowe kwaso-żaroodporne. Polecane głównie do domków rekreacyjnych, ale nie tylko. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie instalacje odprowadzają spaliny z kotłów opalanych paliwem stałym (drewnem). Taki system z jednej strony zapewni sprawne i niezawodne działanie, a z drugiej będzie w 100% bezpieczny.
Ogromną zaletą wkładów kominowych kwaso-żaroodpornych, poza odpornością na działanie szkodliwych substancji, jest ich dobra izolacyjność termiczna.
Jeśli chcesz uzyskać najlepsze parametry jakościowe, warto wyposażyć się w model z płaszczem zewnętrznym wykonanym z blachy nierdzewnej.
Żeliwne wkłady kominkowe przeznaczone do instalacji powietrznych
Kolejnym rekomendowanym produktem jest wkład żeliwny przeznaczony do instalacji powietrznych.
Zaletą takiego właśnie rozwiązania jest przystępna cena. Natomiast nie jest to jedyna mocna strona wysokiej jakości solidnych produktów żeliwnych dostępnych w takim sklepie jak taniekominy.pl.
Wyróżniają się one również bardzo dobrymi parametrami grzewczymi – szczególnie „na plus” działa wysoka długość oddawania ciepła.
Stalowe wkłady kominkowe przeznaczone do instalacji powietrznych
Wkłady są również wykonywane z wysokiej jakości stali. Stalowe wkłady mają to do siebie, że ich palenisko jest wyłożone specjalnymi wkładkami. Te mogą być ceramiczne, wermikulitowe lub szamotowe.
Takie jakościowe produkty wybierane są ze względu na atrakcyjny wygląd oraz na swoją nowoczesną konstrukcję.
Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym
Interesującą kategorię wyrobów kominkowych tworzą wkłady z płaszczem wodnym. Dają one możliwość podłączania do systemu centralnego ogrzewania budynku. Dzięki temu ciepło wytworzone w kominku ogrzewa czynnik, który rozprowadzany jest do wszystkich grzejników. Ociepleniu ulega także woda użytkowa.
Instalacja wkładu kominkowego z płaszczem wodnym jest dość wymagająca, ale na pewno warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. W ten sposób można bowiem uzyskać ciekawą i opłacalną pod wieloma względami alternatywę dla tradycyjnego gazowego systemu centralnego ogrzewania czy też pieca węglowego.