Przy projektowaniu materiałów reklamowych zwykle bierze się pod uwagę konieczność zapewnienia im odpowiedniej jakości wydruku. W tym celu stosuje się rozmaite, technologicznie zaawansowane metody druku. Jedną z nich jest offset, który stosuje się przede wszystkim do tworzenia różnych broszur, ulotek, kalendarzy itp. Dowiedz się więcej na temat tej techniki wydruku i opłacalności jej wykorzystywania przy zadrukowywaniu wielkoformatowych arkuszy.

Druk offsetowy – co to takiego?

Mianem druku offsetowego najczęściej określa się specjalną przemysłową odmianę druku płaskiego. Zasadnicza istota tej techniki sprowadza się do przenoszenia na dane podłoże obrazu powstającego na płaskiej formie drukarskiej za pomocą pokrytego gumą cylindra. Druk offsetowy dzieli się na dwa rodzaje. Są to:

  • druk arkuszowy – polega na przenoszeniu farby na papier lub karton oraz jej utrwaleniu podczas wsiąkania i polimeryzacji;
  • druk zwojowy (rolowy) – znajduje zastosowanie przy realizacji dużych nakładów gazet i magazynów; przeniesiona na wstęgę farba może ulec utrwaleniu na zimno na skutek wsiąkania w papier lub na gorąco pod wpływem odparowania z zadrukowanej powierzchni.

Druk offsetowy ma wiele zalet. Pozwala on przede wszystkim na wykonanie dowolnej liczby kopii w bardzo krótkim czasie. Niezależnie od faktycznej ilości nakładu offset wiernie odwzorowuje wszystkie kolory oraz nawet najdrobniejsze detale.  Wyróżnia go także uniwersalność zastosowania.  Przy użyciu tej metody można z powodzeniem zadrukowywać nie tylko papier, ale także inne materiały, w tym również folię.

Druk offsetowy a duże formaty

 Stosując druk offsetowy przy tworzeniu różnego rodzaju projektów, można liczyć na uzyskanie możliwie jak najwyższej jakości wydruku – i to niezależnie od użytego w tym celu podłoża. Co więcej, technika ta doskonale sprawdza się nie tylko przy wydrukach realizowanych na najczęściej stosowanych formatach A4 i A5. Za jej pośrednictwem można także bez większego problemu pokryć drukiem różnorodne materiały wielkoformatowe (dochodzące do B0+, czyli 1516 mm). W przypadku zastosowania naświetlarki CTP druk offsetowy będzie idealnym rozwiązaniem przy wykonywaniu materiałów o formacie 96 A4 (czyli arkuszy o wymiarach 2900×1350 mm).

Druk offsetowy często wykorzystywany przez takie firmy, jak Drukarnia ANEX, do przygotowywania rozmaitych projektów, jest bardzo ekonomiczną opcją. Odznacza się on bowiem stosunkowo niskim kosztem pokrycia farbą pojedynczego arkusza. Najczęściej wykorzystuje się go przy wykonywaniu wysokich nakładów różnych pism.