Laser światłowodowy oraz laser CO2 to obecnie najczęściej stosowane w większości branż urządzenia do obróbki różnych materiałów. Wykorzystywane są m.in. do cięcia, znakowania, a także grawerowania laserowego. Oba odznaczają się licznymi zaletami, jednak na rynku dominuje laser fiber. Który z nich wykorzystać do obróbki których materiałów i czym się różnią?

Czym charakteryzuje się laser gazowy?

Najpopularniejsze lasery gazowe wykorzystują mieszankę dwutlenku węgla, a także hel i azot, która jest przekazywana na powierzchnię obrabianego materiału przy pomocy impulsu napięcia elektrycznego. Stosowane są przede wszystkim do obróbki tworzyw sztucznych, a także płyt pilśniowych, MDF, kartonów, sklejki, papieru i drewna. Zapewnia również wysoką dokładność obróbki podczas grawerowania. Wadą laserów gazowych jest konieczność przeprowadzania systematycznej konserwacji.

Jakie zalety ma laser światłowodowy?

Laser światłowodowy to jeden z rodzajów laserów krystalicznych. Dzięki niewielkiej średnicy ogniska, strumień tego typu lasera jest bardziej intensywny niż w przypadku lasera gazowego, dzięki czemu jest on bardziej stabilny i pozwala na wycinanie elementów wymagających wysokiej precyzji. Jedną z najważniejszych zalet laserów światłowodowych jest wysoka prędkość obróbki. Maszyny wyposażone w laser fiber są niezawodne, praktycznie bezobsługowe i nie wymagają kosztownej konserwacji. Ponadto, laser światłowodowy zużywa nawet do 70 procent mniej energii niż laser gazowy, a co za tym idzie, jest znacznie tańszy w eksploatacji, a także konserwacji. Nowoczesne wycinarki laserowe fiber można zakupić np. firmie Maszyny Polskie z Torunia.

Kiedy lepiej stosować laser fiber, a kiedy laser gazowy?

Do obróbki materiałów takich jak: tworzywa sztuczne, guma, pianka, tekstylia, papier, drewno, a także szkło, żywice i kompozyty lepiej stosować laser gazowy. Z kolei laser światłowodowy najlepiej sprawdza się do cięcia mosiądzu, miedzi, aluminium oraz stali nierdzewnej i węglowej. Najlepsze efekty daje w przypadku obróbki cienkich arkuszy, które wymagają wysokiej dokładności cięcia. Przewiduje się, że ze względu na wyższą szybkość obróbki i znacznie niższe koszty eksploatacji, w przyszłości laser fiber całkowicie wyprze z rynku maszyny wykorzystujące laser gazowy.