Lampa szczelinowa powinna stanowić wyposażenie każdego weterynarza okulisty. Za jej pomocą można badać przednie części oka (powieki, spojówkę, rogówkę, komorę przednią i soczewkę). Służy jako mikroskop z powiększeniem 10 do 15x. Wiele chorób, takich jak niektóre infekcje rogówki lub zaćma, diagnozuje się używając lampy szczelinowej. Kiedy w weterynarii wykorzystuje się tego typu narzędzia?
Jaka jest zasada działania lampy szczelinowej?
Badanie lampą szczelinową wykorzystywane jest w okulistyce do mikroskopowego badania wnętrza oka. Ułatwia to ocenę drobnych struktur w przednich jego partiach. Weterynaryjna lampa szczelinowa składa się z mikroskopu i specjalnego źródła światła. Mikroskop umożliwia badanie w powiększeniu od 10 do 15 razy. W ten sposób powieki, spojówka, twardówka, rogówka i jej warstwy, komora przednia, źrenica i soczewka mogą być oceniane znacznie bardziej szczegółowo. Źródło światła lampy szczelinowej można ustawić zarówno jako szczelinę, jak i punkt, w każdym przypadku w różnych szerokościach. Dodatkowo znajduje się na obrotowym ramieniu, co umożliwia doświetlenie oka ze wszystkich stron. Oznacza to, że obszary, które są trudne do dokładnego zbadania, takie jak kąt komory, mogą być właściwie oświetlone i ocenione.
Jakie badania okulistyczne wykonują weterynarze?
W przypadku podejrzenia zespołu suchego oka wykonuje się test łzowy Schirmera. Mierzy ilość wytworzonego płynu łzowego. Jeśli jest go zbyt mało, może powstać stan zapalny, zmętnienia i owrzodzenia rogówki, nawet ślepota. Do sprawdzania kanału nosowo-łzowego służyć może test fluoresceinowy, który także bada wady i owrzodzenia rogówki. Bezproblemowym badaniem jest tonometria, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W ten sposób można diagnozować i monitorować przebieg jaskry. Bardziej zaawansowana technicznie jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Dzięki nim można oglądać przekrojowe obrazy oka oraz głębsze odcinki, takie jak nerw wzrokowy czy zmiany w oczodole.
Dodatkowe badania okulistyczne z wykorzystaniem lampy szczelinowej
Lampa szczelinowa przydaje się podczas wykonywania gonioskopii, polegającej na ocenie komory oka. Weterynarze, zaopatrujący się w Fit-vet podkreślają, że użycie lampy szczelinowej pozwala uniknąć poważnych powikłań. Zamknięcie kąta komory prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (jaskra), a w konsekwencji do śmierci włókien nerwu wzrokowego i ślepoty. Ze względu na swoje wszechstronne funkcje lampa szczelinowa powinna stanowić ważny element badania wzroku.