Koszule męskie i koszule damskie to jedno z najbardziej uniwersalnych ubrań, jakie możemy założyć, kiedy chcemy wyglądać elegancko. Duży wybór z zakresu tkanin, wzorów i barw jest w stanie zapewnić nam nie tylko rewelacyjny, oficjalny look, ale także bardziej casualowy wygląd, połączony z nutą elegancji. Koszule to nasz sojusznik zawsze wtedy, kiedy chcemy wnieść swój styl na wyższy poziom. Czy jednak dobrym wyjściem jest powielanie rozwiązań z mody codziennej i noszenie koszuli na wierzchu spodni? Czy może koszule męskie lub damskie zawsze powinny być wpuszczane w spodnie? Dzisiaj przyjrzymy się nieco temu zagadnieniu.

Koszule męskie i koszule damskie – czyli nasz styl oczko wyżej

Koszule męskie i koszule damskie mają to do siebie, że są w stanie wynieść naszą stylizację na kolejny poziom. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się założyć je do garnituru, garsonki, marynarki… czy nawet do jeansów. To właśnie uniwersalność koszul jest jednym z ich największych atutów. Możemy dowolnie mieszać je z innymi częściami garderoby, nawet jeśli te są bardziej codzienne i nadal otrzymać świetny efekt. Duża różnorodność w wyborze kroju, tkaniny i barwy sprawia, że koszule męskie i koszule damskie odnajdą się praktycznie wszędzie, począwszy od zwykłej, klasycznej elegancji, przez styl smart casual, dochodząc do stylu zupełnie codziennego i niezobowiązującego.

Nie oznacza to jednak, że koszule męskie i koszule damskie są zupełnie bezproblemowe w noszeniu. Ważna jest chociażby kwestia, czy nosimy je na zewnątrz naszych spodni, czy może wpuszczamy nasze koszule do środka. Obie to możliwości mają swoich zwolenników i przeciwników. Trudno oczywiście jest stwierdzić, kto ma rację w tym sporze, jednakże warto przytoczyć wszystkie argumenty obu stron i zastanowić się, czy koszule lepiej nosi się poza spodniami, czy jednak lepiej postawić na bardziej zachowawcze rozwiązanie i wpuszczać je do spodni.

Koszule damskie i koszule męskie a spodnie. Na wierzchu spodni czy jednak pod spodem?

Koszula na wierzchu to look, który nieodzownie kojarzy się z pewną porcją luzu. Ciężko się tutaj dziwić, gdyż jest to zdecydowanie mniej oficjalny sposób noszenia koszuli. Czy oznacza to, że jest on niewłaściwy? Oczywiście, że nie! Koszule damskie, jak i koszule męskie z powodzeniem mogą być noszone poza spodniami, o ile pamiętamy o paru rzeczach.

Po pierwsze, jak było zaznaczone już wcześniej, koszula na spodniach to mniej zobowiązujący i zdecydowanie mniej elegancki look. O ile koszula męska na wierzchu spodni na ulicy nie powinna nikogo zdziwić i będzie raczej prezentowała się pozytywnie, to w biurze możemy mieć pewne problemy z zachowaniem należytej elegancji, jeśli zdecydujemy się na taką stylizację. Koszule damskie mogą się tutaj jeszcze obronić, ponieważ moda damska przewiduje mniej sztywne zasady, jednakże koszula na spodniach i tak będzie zdecydowanie mniej eleganckim rozwiązaniem.

Koszula na spodniach a proporcje

Koszula na spodniach ma jeszcze jedną cechę, która może być uznana za dużą wadę. Pomijając jej nonszalancki wygląd, musimy pamiętać także o proporcjach naszej sylwetki, które mogą zostać zaburzone, jeśli zdecydujemy się na wypuszczenie koszuli ze spodni. Jeśli nasza koszula znajdzie się w spodniach, nie musimy obawiać się o zakłócone optycznie rozmiary naszej sylwetki – ubranie podzieli ją po prostu na pół i nie ma szans na to, żebyśmy wyglądali niekorzystnie.

Koszula na spodniach natomiast nie ma już tej właściwości. Co więcej, jeśli wyciągniemy ją ze spodni, to opadnie w pewnym stopniu na nasze nogi i delikatnie je zasłoni. W związku z tym nasze nogi będą wychodziły spod koszuli bezpośrednio, a nasza sylwetka ulegnie skróceniu. Będziemy zatem wydawali się niżsi, więc jeśli komuś bardzo zależy na zachowaniu wrażenia wyższego wzrostu, tym bardziej powinien wziąć to pod uwagę. 

Aby uniknąć zaburzenia naszych proporcji, możemy poszukać koszul typowo casualowych, które zazwyczaj są krótsze niż koszule oficjalne – w ten sposób są lepiej przygotowane do noszenia na spodniach i nie skrócą nas optycznie.