Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to podstawa do wyjścia z zadłużeń. W ten sposób można uniknąć upadłości i rozpocząć działalność od nowa. Jak rozpocząć taką procedurę? Jakie w ogóle wyróżnia się rodzaje postępowań w prawie restrukturyzacyjnym? Jeśli jesteś przedsiębiorcą zmagającym się z problemami finansowymi, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Dlaczego i kiedy warto postawić na restrukturyzację?

Czas pokazał, że kryzys gospodarczy może nadejść w najmniej oczekiwanym momencie. Takie wydarzenie może odwrócić funkcjonowanie wielu firm do góry nogami. Zmagasz się z poważnymi problemami finansowymi i zaciągasz kolejne pożyczki? Jeśli grozi Ci stan niewypłacalności, warto zastanowić się nad restrukturyzacją.

Profesjonalną restrukturyzacją zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw zajmuje się Waryn Doradztwo. Firma pracuje w oparciu o państwową licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Restrukturyzacja polega na negocjacjach z wierzycielami w celu ustalenia korzystnych dla obu stron warunków spłaty długów. Obejmuje ona również reorganizację struktur przedsiębiorstwa.

Jakie postępowanie restrukturyzacyjne wybrać?

Polskie prawo przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych. Pierwszym z dostępnych wariantów jest postępowanie układowe. Jego głównym założeniem jest wypracowanie układu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami. Gwarantuje ono ochronę przed egzekucją. Wadą tego rozwiązania jest długi czas oczekiwania sięgający nawet do kilku miesięcy.

Zależy Ci na jak najszybszym załatwieniu formalności? Alternatywą dla powyższego rozwiązania jest przyspieszone postępowanie układowe. W tym przypadku procedury są dużo bardziej uproszczone. Minusem są ograniczone możliwości przemodelowania firmy.

Jeśli chcesz uniknąć chodzenia po sądach, rozważ wybór postępowania o zatwierdzenie układu (PZU). Zawarty układ nadzoruje licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Ten rodzaj postępowania można przeprowadzić, kiedy suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Ostatnim przewidywanym przez prawo rozwiązaniem jest postępowanie sanacyjne. Objęte jest ono wieloma restrykcjami i mocno ingeruje w funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Kosztem tego możliwa jest gruntowna reorganizacja firmy.