Gdy lawinowo rosną koszty napraw auta ciężarowego, dobrym rozwiązaniem jest odsprzedanie go firmie prowadzącej skup. Kiedy pojazd osiąga taki poziom wyeksploatowania, że dalsze naprawianie staje się nieopłacalne, nie należy już z niego korzystać. Stwarzałoby to także zagrożenie dla ludzi i przewożonych towarów. Sprawdźmy, jak przygotować auto ciężarowe do skupu.

Samochody ciężarowe muszą być trwalsze od osobowych, jednak po wielu latach jazdy, nawet ciężarówki wiodących marek zmieniają się w „skarbonki na kołach”, a inwestowanie w ich sprawność nie ma już uzasadnienia. Opłacalna sprzedaż takiego samochodu ciężarowego może być bardzo trudna, zwłaszcza jeśli ma on wysoki przebieg, a historia jego napraw jest długa.

O ile złomowanie powypadkowych aut jest często koniecznością, o tyle posiadacze niesprawnych i niewartych naprawy ciężarówek, mogą wybrać opcję przekazania ich do skupu. Skup samochodów ciężarowych to doskonały sposób na pozbycie się takich pojazdów i uzyskania szybko godziwej zapłaty.

Jakie dokumenty wymagane są do sprzedaży samochodu ciężarowego w skupie?

Warto pamiętać, że skup samochodów nie jest odmianą komisu. Wstawione do komisu auto pozostaje własnością kierowcy, natomiast w punkcie auto-skupu od razu otrzymuje on pieniądze i pozbywa się problemu. Skup wydaje mu specjalne zaświadczenie, potwierdzające sprzedaż auta, konieczne do jego wyrejestrowania – należy to zrobić w ciągu 30 dni. Przed oddaniem pojazdu do skupu samochodów ciężarowych trzeba przygotować kilka dokumentów, w tym dokument tożsamości, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.

Transakcje w skupie odbywają się na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Firmy skupują auta ciężarowe w każdym stanie, również powypadkowe – jest to korzystniejsze dla sprzedającego niż złomowanie pojazdu. Decydując się na oddanie ciężarówki do skupu należy sprawdzić legalność działania punktu skupującego auta i brać pod uwagę wyłącznie oferty wiarygodnych firm, takich jak np. Auto Skup w Bielsku-Białej. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży pieniądze przekazywane są w gotówce lub przelewem na rachunek bankowy klienta. Fakt sprzedaży auta warto jak najszybciej zgłosić firmie ubezpieczeniowej, aby odzyskać część pieniędzy za niewykorzystany okres OC.