Gdy lawinowo rosną koszty napraw auta ciężarowego, dobrym rozwiązaniem jest odsprzedanie go firmie prowadzącej skup. Kiedy pojazd osiąga taki poziom wyeksploatowania, że dalsze naprawianie staje się nieopłacalne, nie należy już z niego korzystać. Stwarzałoby to także zagrożenie dla ludzi i przewożonych towarów. Sprawdźmy, jak przygotować auto ciężarowe do skupu.
Czy warto oddać auto ciężarowe na skup?
Samochody ciężarowe muszą być trwalsze od osobowych, jednak po wielu latach jazdy, nawet ciężarówki wiodących marek zmieniają się w „skarbonki na kołach”, a inwestowanie w ich sprawność nie ma już uzasadnienia. Opłacalna sprzedaż takiego samochodu ciężarowego może być bardzo trudna, zwłaszcza jeśli ma on wysoki przebieg, a historia jego napraw jest długa.
O ile złomowanie powypadkowych aut jest często koniecznością, o tyle posiadacze niesprawnych i niewartych naprawy ciężarówek, mogą wybrać opcję przekazania ich do skupu. Skup samochodów ciężarowych to doskonały sposób na pozbycie się takich pojazdów i uzyskania szybko godziwej zapłaty.
Jakie dokumenty wymagane są do sprzedaży samochodu ciężarowego w skupie?
Warto pamiętać, że skup samochodów nie jest odmianą komisu. Wstawione do komisu auto pozostaje własnością kierowcy, natomiast w punkcie auto-skupu od razu otrzymuje on pieniądze i pozbywa się problemu. Skup wydaje mu specjalne zaświadczenie, potwierdzające sprzedaż auta, konieczne do jego wyrejestrowania – należy to zrobić w ciągu 30 dni. Przed oddaniem pojazdu do skupu samochodów ciężarowych trzeba przygotować kilka dokumentów, w tym dokument tożsamości, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.
Transakcje w skupie odbywają się na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Firmy skupują auta ciężarowe w każdym stanie, również powypadkowe – jest to korzystniejsze dla sprzedającego niż złomowanie pojazdu. Decydując się na oddanie ciężarówki do skupu należy sprawdzić legalność działania punktu skupującego auta i brać pod uwagę wyłącznie oferty wiarygodnych firm, takich jak np. Auto Skup w Bielsku-Białej. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży pieniądze przekazywane są w gotówce lub przelewem na rachunek bankowy klienta. Fakt sprzedaży auta warto jak najszybciej zgłosić firmie ubezpieczeniowej, aby odzyskać część pieniędzy za niewykorzystany okres OC.