Rośliny wprowadzają do wnętrz kojącą zieleń, oczyszczają powietrze i stanowią atrakcyjną, naturalną i żywą dekorację. Nic dziwnego, że spotkamy je niemal w każdym domu. Co jednak zrobić, gdy na kolejne okazy brakuje przestrzeni, a doniczek po prostu nie ma gdzie postawić? Najlepiej zawiesić je na ścianie lub pod sufitem. Czym wyróżniają się doniczki wiszące i dlaczego warto w nie zainwestować?

Piękne i praktyczne doniczki wiszące 

Doniczki wiszące – jak sama nazwa wskazuje – są przystosowane do tego, aby zamiast stawiać je na podłodze czy parapecie, powiesić je na umieszczonym w ścianie bądź suficie haku. Konstrukcja takiej doniczki obejmuje zatem wkład wewnętrzny, w którym umieszcza się ziemię i roślinę, osłonkę i doczepiane do niej linki zakończone haczykiem. Otwory są rozmieszczone tak, by doniczka nie przechylała się na boki, lecz wisiała prosto. Doniczka do zawieszania powinna być jak najlżejsza, a przy tym stabilna po powieszeniu. Linki i haczyk muszą natomiast być mocne i wytrzymałe, by nie zerwały się pod ciężarem rośliny.

W roli doniczek wiszących najlepiej sprawdzają się bardzo lekkie, a przy tym mocne i trwałe doniczki z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i wzorów, dzięki czemu łatwo dobrać je do charakteru wnętrza. Świetnie sprawdzają się także na balkonie, tarasie i w ogrodzie, ponieważ niestraszne im deszcze, mrozy, upały czy promieniowanie UV.

Dlaczego warto wieszać doniczki? 

Wieszając doniczki, warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, trzeba upewnić się, że hak wkręcony w ścianę czy sufit jest odpowiednio mocny, by doniczka z zawartością nie spadła nikomu na głowę. Po drugie, warto dobrze przemyśleć, na jakiej wysokości znajdzie się doniczka. Zawieszone zbyt wysoko rośliny trudno podlewać, z kolei o te umieszczone zbyt nisko i blisko przejść można się uderzyć. Po trzecie, należy wziąć pod uwagę wymagania rośliny dotyczące np. stopnia nasłonecznienia czy wilgotności powietrza – podpowiada pracownik hurtowni z doniczkami Sklep Kwiecisty.

Wieszanie doniczek, jak już wspomnieliśmy, pozwala na znaczną oszczędność miejsca, dzięki czemu można zmieścić wiele roślin nawet w najmniejszym mieszkaniu. Wiszące rośliny, zwłaszcza te o rozłożystych liściach, wyjątkowo atrakcyjnie się prezentują zarówno w prywatnych domach, jak i lokalach usługowych czy restauracjach. Ponadto zawieszając kwiaty na odpowiedniej wysokości, łatwo uchronić je przed małymi dziećmi czy zwierzętami domowymi.