Cielęcina jest jednym z najdelikatniejszych mięs, polecanych w większości diet uwzględniających produkty odzwierzęce, w tym w diecie lekkostrawnej, dla rekonwalescentów oraz dla niemowląt. Mięso cielęce to podstawowy składnik pożywnych i smacznych dań jednogarnkowych, które są proste w przygotowaniu i zachwycają swoim aromatem. Wśród nich zdecydowanie królują gulasze. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze mięso cielęce do tego pysznego dania.

Najważniejsze cechy mięsa cielęcego

Mięso ma bardzo dobry stosunek białek do tłuszczów. Z uwagi na to, że pozyskiwane jest z kilkumiesięcznych cieląt, nie jest przerośnięte międzymięśniowym tłuszczem. Cielęcina, którą kupujesz na obiad, powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła. Musi być świeża i wilgotna z wierzchu, nie wydzielać przykrego zapachu oraz mieć równy, różowy kolor. Wybieraj lokalne firmy dostarczające świeże mięso od polskich producentów, np. Zakład przetwórstwa mięsnego Herold ze Zblewa. Oprócz bogatego wyboru produktów wędliniarskich masarnia oferuje cielęcinę z własnej ubojni.

Jaki kawałek mięsa cielęcego nadaje się na gulasz?

Aby mięso w daniu jednogarnkowym było miękkie i kruche, a zarazem aromatyczne i delikatne, należy starannie wybrać jego rodzaj. Do przyrządzenia wyśmienitego gulaszu najlepiej nadaje się łopatka cielęca. Najlepiej jest kupować ją na wagę, aby móc upewnić się, że kawałek mięsa jest świeży. Gdy przyjrzysz się cielęcinie na gulasz, zauważysz niewielką ilość tłuszczu oraz różową barwę mięsa. Pamiętaj, że bardzo jasny kolor świadczy o tym, że zwierzę było młode, ale prawdopodobnie otrzymywało niskiej jakości paszę z małą zawartością żelaza.

Jak wybrać i przygotować cielęcinę na gulasz?

Solidna, rozgrzewająca porcja warzyw i mięsa w aromatycznym sosie to doskonała propozycja na jesienny lub zimowy obiad. Gulasz z cielęciną to danie delikatne i sycące. Do duszenia wybierz kawałek mięsa ze sporą ilością tkanki łącznej, która pod wpływem tego procesu stanie się delikatniejsza. Po wyjęciu z lodówki pozwól mięsu ogrzać się na desce przez kilkanaście minut. Mniejsza różnica temperatur zapobiega przypaleniu i umożliwia równomierne duszenie. Przed obróbką termiczną mięso trzeba pokroić w grubą kostkę, prowadząc nóż w poprzek włókien.

Dobrze przyrządzona dietetyczna i lekkostrawna cielęcina może stać się prawdziwym hitem na Twoim stole! Korzystaj z bogactwa białka, żelaza i innych składników, które znajdują się w tym delikatnym mięsie. Starannie wybieraj mięso na gulasz. Przemyślane zakupy to pierwszy krok do wspaniałego i wyjątkowego posiłku.