Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w budynku, w którym nie ma możliwości odprowadzania ścieków. Z Twojej posesji nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej? Czeka Cię podjęcie decyzji spomiędzy dwóch możliwych rozwiązań. Zalicza się do nich przydomowa oczyszczalnia ścieków oraz szambo. Na czym polega różnica między nimi? Zapraszam do czytania.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?

 

Zastanawiasz się, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest lepszym rozwiązaniem od szamba? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Z czego to wynika? Na pierwszy rzut oka większe koszty takiej inwestycji mogą odrzucić. Tutaj musisz jednak wziąć pod uwagę również eksploatację. Utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest kilkukrotnie tańsze.

Co więcej, przydomowe oczyszczalnie to dużo bardziej ekologiczne rozwiązanie. Potrzeba ochrony środowiska to nieustannie poruszany temat, dlatego jest to aspekt, który warto uwzględnić podczas wyboru.

Szambo to urządzenie, które w przeciwieństwie do przydomowej oczyszczalni od czasu do czasu trzeba opróżniać. Przydomowa oczyszczalnia rozkłada ścieki na proste związki mineralne, które mogą zostać bezpiecznie odprowadzone do gruntu.

Planujesz zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków? Koniecznie zapoznaj się z ofertą producenta EKO-BIO. Duże doświadczenie firmy gwarantuje, że montaż przebiegnie bez większych problemów oraz z uwzględnieniem Twoich wszystkich potrzeb.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dla kogo?

 

Pamiętaj, że budowa przydomowej oczyszczalni wiąże się z pewnymi wymogami. Skąd wiedzieć, czy masz możliwość zrealizowania takiej inwestycji? Pierwsze, co musisz zrobić, to przeprowadzenie badań geotechnicznych gruntu. Dobre warunki gruntowe w dużej mierze decydują o możliwości budowy takiej oczyszczalni.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia od starosty. We wniosku musisz uwzględnić projekt oczyszczalni oraz mapę działki. Problem może pojawić się w przypadku mniejszych działek, gdzie ilość produkowanych ścieków byłaby niewystarczająca, aby budowa oczyszczalni była opłacalna. Drugim przeciwwskazaniem jest zbyt wysoki poziom wód gruntowych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków musi znajdować się przynajmniej 30 metrów od studni, 3 metry od drzew i dużych krzewów oraz zachować 1,5 metra odstępu między nitkami drenażowymi.

W przypadku domów położonych poza lokalną siecią kanalizacyjną, gdzie podłączenie byłoby niemożliwe lub zbyt kosztowne, a uzyskanie pozwolenia na oczyszczalnie zostało odrzucone, ostatecznym rozwiązaniem jest szambo.