Tajlandia jest ciekawym krajem. Kuchnia z owego rejonu, mimo azjatyckich korzeni, cechuje się specyficznym aromatem i obecnością wielu różnorodnych przypraw, które nadają każdemu daniu wyjątkowego smaku. Tajska kuchnia nie istniałaby również bez ryżu. Czym jeszcze charakteryzują się kulinaria z Tajlandii? Co warto wiedzieć o bardziej i mniej popularnych tajskich daniach? 

Znaczenie ryżu w kuchni tajskiej

Niemal do każdego tajskiego dania serwuje się ryż (wraz z dodatkami). Najpopularniejszy jest aromatyczny, delikatny, coraz popularniejszy w Europe ryż jaśminowy. Dodatki to świeże, suszone lub mielone zioła i przyprawy. Kucharze, którzy specjalizują się w tajskiej kuchni, dbają, by wszystkie regionalne poprawy były intensywne w smaku. Dobór dodatków nie może być obojętny – Tajowie wierzą w zdrowotne znaczenie użytych ziół.

Ryż jaśminowy najczęściej pojawia się w potrawach obiadowych – Tajowie na śniadanie spożywają ryżowy kleik, czyli tzw. kao tom (ryż gotowany na mleku kokosowym). Owo danie jest podawane na ściętym mleku z dodatkiem papryczki chili, która jeszcze lepiej pobudza organizm po nocy.

Wyjątkowy aromat, jakim charakteryzuje się ryż podawany przez Tajów, nie bierze się znikąd. Sekretem jest gotowanie owego składnika na parze – daje to doskonały kontrast z ostrzejszymi dodatkami.

Tajskie dania znajdują się w menu azjatyckich restauracji, zlokalizowanych w tzw. Słonym Spichlerzu – wyjątkowej gastronomicznej przestrzeni na gdańskiej mapie. To pierwszy w Trójmieście Restaurant Market, czyli miejsce, które łączy pod jednym dachem wielu restauratorów. Cechuje się starannie zaaranżowanym wnętrzem, z restauracjami o daniach wysokiej jakości.

Najpopularniejsze dania z kuchni tajskiej

Najpopularniejszym tajskim daniem, znanym i cenionym również na Zachodzie, jest tzw. pad thai, czyli smażony makaron ryżowy z rybą, orzechami, cukrem i sokiem z limonki (oczywiście są różne odmiany tej potrawy. Ciekawym reprezentantem kuchni tajskiej jest również khao khluk kapi, czyli smażony ryż z pastą krewetkową, wieprzowiną i wieloma warzywami.

Owe dania często pojawiają się na straganach w większych tajskich miastach (np. Bangkoku). Kuchnię tajską należy podzielić na północną, południową, centralną i północno-wschodnią. Każdy rejon cechuje się nieco innymi kulinariami. Przykładowo najostrzejsze potrawy dominują w daniach z północno-wschodniej Tajlandii (wynika to z dużej zawartości chili i wyrazistych przypraw). Tajowie z tych rejonów często spożywają larb (pikantną sałatkę z cebulą, mięsem i chili) oraz tom saep (kwaśną i pikantną zupę).