Gumowe elementy w samochodzie zapewniają szczelność. Uszczelki są narażone na trudne warunki atmosferyczne przez cały rok. Latem szkodzi im upał i promieniowanie UV, a zimą mróz i sól drogowa. Te czynniki wyraźnie skracają ich żywotność. Ponieważ wymiana uszczelek jest kosztowna, warto odpowiednio o nie zadbać. Jak pielęgnować gumowe elementy auta?
Czym można smarować samochodowe uszczelki?
Każdy, kto planuje przedłużyć trwałość uszczelek ma do wyboru wiele specjalnych kosmetyków samochodowych. Chętnie stosowane są także domowe sposoby. Najpopularniejsze są różnego rodzaju tłuszcze, również pochodzenia zwierzęcego. Warto jednak wiedzieć, że łój i smalec przyciągają brud, ponadto mogą uszkodzić powierzchnię gumy. Wazelina również nie jest najlepszym środkiem pielęgnacyjnym.
Znacznie lepiej sprawdzają się preparaty przeznaczone specjalnie do uszczelek samochodowych. Produkty na bazie silikonu pozostawiają gumę miękką i elastyczną. Dobrze sprawdzają się sztyfty, które są łatwe w użytkowaniu. Jeśli uszczelki wymagają dodatkowego nawilżenia, warto sięgnąć po środki z gliceryną.
Jak często konserwować gumowe uszczelki samochodowe?
O uszczelki warto dbać systematycznie. To dlatego, że kiedy guma stanie się już porowata, nie można tego procesu odwrócić. Fachowcy radzą stosować środki konserwujące co najmniej dwa razy w ciągu roku. Konserwacja wiosenna ma na celu regenerację gumy po zimie. Uszczelki warto potraktować delikatnym środkiem myjącym, na przykład uniwersalnym płynem nadającym się do wszystkich powierzchni. Następnie można użyć preparatu nawilżającego i natłuszczającego. Silikon trzeba zastosować późną jesienią, przed wystąpieniem mrozów. Chroni to gumę przed wnikaniem wilgoci i pękaniem. Ponadto guma, która nie jest w odpowiedni sposób zakonserwowana, przy nawet niewielkich mrozach może przymarznąć.
Jakich zasad przestrzegać przygotowując uszczelki do zimy?
Klienci hurtowni motoryzacyjnej S-Auto twierdzą, że kiedy drzwi zamarzną, jedynym sposobem jest postawienie auta w ciepłym garażu albo użycie suszarki do włosów. Jednak zamarzaniu można zapobiec – unikając produktów na bazie wody. Dlaczego? Ponieważ nie chronią gumy przed wnikaniem wody i mogą być przyczyną kłopotów z otwarciem drzwi. Sprawdzą się tutaj wszystkie preparaty z zawartością silikonu.