W inżynierii wyróżnia się wiele rodzajów obróbki metali. Podział ten zależy głównie od tego, jaki kształt ma uzyskać materiał wyjściowy oraz jakie są parametry techniczne obrabianego przedmiotu. Jedną z najczęściej stosowanych technologii jest obróbka wiórowa. Na czym to polega i jakie metody wchodzą w skład obróbki wiórowej? Na te i na inne pytania odpowiadamy w artykule.
Czym jest obróbka wiórowa?
Obróbka wiórowa to rodzaj obróbki skrawaniem, który polega na usuwaniu nadmiaru materiału w postaci wiórów. Dzięki temu procesowi można uzyskać materiał o określonym kształcie, chropowatości powierzchni i wymiarach. Co więcej, obróbka wiórowa pozwala także na zmianę właściwości stereometrycznych i mechanicznych wierzchniej warstwy obrabianego przedmiotu. Technika ta wymaga użycia ostrzy o regularnej geometrii i odpowiednio dużej energii mechanicznej. Obecnie usługi tokarskie i inne związane z obróbką wiórową realizuje się za pomocą maszyn sterowanych komputerowo CNC.
Rodzaje obróbki wiórowej
Obróbkę wiórową można realizować na wiele sposobów. Wśród najczęściej występujących metod wyróżnia się m.in.:
- frezowanie,
- toczenie,
- wiercenie
- rozwiercanie,
- powiercanie,
- wytaczanie,
- struganie i dłutowanie,
- przeciąganie, popychanie.
W zależności od zakresu i dokładności przeprowadzenia czynności, obróbka wiórowa może być: zgrubna, średnio dokładna, dokładna i bardzo dokładna.
Komu powierzyć wykonanie obróbki skrawaniem?
Technologie obróbki metalowej z roku na rok coraz bardziej się rozwijają. W ostatnim czasie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się metody bazujące na komputerowym sterowaniu urządzeniami numerycznymi (obróbka CNC). Szukając firmy, której zlecimy usługi tokarskie, warto zatem zwracać uwagę na to, jakim dysponuje ona sprzętem. Jedną z polecanych firm, która posiada nowoczesny park maszynowy jest SIŁOVEX – produkcja i regeneracja siłowników. Przedsiębiorstwo specjalizuje się również w usługach naprawczych podzespołów i maszyn budowlanych.