Jesteś miłośnikiem motoryzacji, dumnym posiadaczem własnych czterech kółek? Z pewnością wiesz, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas jazdy. Dostrzegłeś na swojej szybie uszczerbki lub nieestetyczne pajączki? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie! Przeczytaj w jak szybki i prosty sposób naprawić pęknięcia, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem. Sprawdź, jak uniknąć wymiany całej szyby za pomocą klejenia!

Jak działa klej do szyb samochodowych?

Naprawa szyb samochodowych odbywa się z zastosowaniem specjalnych klejów na bazie żywicy. Dzięki nim wypełnia się ubytki, które następnie pod wpływem działania słońca twardnieją. Po zastygnięciu preparat i ubytki są całkowicie niewidoczne. Kierowca na nowo zyskuje komfort i bezpieczeństwo jazdy, pozbywając się ryzyka powiększania się pęknięcia i niekorzystnych refleksów w czasie jazdy.

O czym należy pamiętać podczas klejenia szyby samochodowej?

Autoryzowany serwis Autoszybyszczecin.pl w Szczecinie przestrzega kilku zasad klejenia szyb. Uszkodzenie nie może ograniczać widoczności kierowcy, a do punktu napraw najlepiej udać się tuż po zauważonej usterce. W zależności od techniki klejenia średnica odprysku nie może być większa niż 5-20 mm, a pęknięcie dłuższe niż 5-10 cm. Jeżeli na szybie znajdują się inne uszkodzenia, klejenie jest możliwe jeżeli znajdują się w granicy 10 cm. Klejenie nie będzie efektywne w przypadku bardzo porysowanych szyb. Jeśli pęknięcie znajduje się na krawędzi lub pod uszczelką, naprawa nie będzie możliwa.

Jak przebiega proces klejenia szyb?

Za pomocą specjalnych urządzeń z uszkodzenia odprowadza się wilgoć i oczyszcza miejsce. Proces klejenia najlepiej przeprowadzić w zacienionym miejscu. Na szybie za pomocą przyssawek umieszcza się dozownik, odsysa się powietrze, a żywicę podaje się pod ciśnieniem z dużą siłą za pomocą tłoka, dzięki czemu zalepia puste przestrzenie. Użyty preparat jest światłoutwardzalny, dlatego kolejnym krokiem jest użycie lampy UV. Nakierowując promieniowanie, dąży się do zastygnięcia kleju i stworzenia spoiny. Po około 15 minutach nadmiar należy usunąć, a miejsce wypolerować kawałkiem materiału, najlepiej z mikrofibry. Całkowity czas schnięcia szacuje się na 3-4 godziny, a rzeczywisty czas wiązania kleju może sięgać nawet 24 godzin.