Pielęgnacja przydomowego ogrodu wiąże się z koniecznością zakupu kilku niezbędnych akcesoriów. Aby rośliny zdrowo się rozwijały, muszą być regularnie nawadniane. Właśnie dlatego każdy ogrodnik powinien posiadać między innymi dobrej jakości wąż ogrodowy wraz z potrzebnymi akcesoriami. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele rodzajów takich produktów. Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu węża ogrodowego?

Długość i średnica węża ogrodowego

Osobom, które poszukują węża ogrodowego, zwykle zależy na tym, aby wybrany produkt był wygodny w użytkowaniu i trwały. Aby znaleźć takie akcesoria, trzeba zwracać uwagę na kilka parametrów. O to, co jest szczególnie ważne, zapytaliśmy specjalistę z internetowego sklepu z akcesoriami ogrodniczymi Arsen, który wyjaśnił:

– Jedną z ważniejszych kwestii, które dobrze wziąć pod uwagę, poszukując węża ogrodowego, jest jego długość. W tym przypadku obowiązuje zasada, że wąż powinien swobodnie sięgać od źródła poboru wody aż do najbardziej oddalonego miejsca na posesji. Aby oszacować tę wartość, należy zmierzyć wspomnianą odległość, a następnie dodać zapas wynoszący około 2-3 metrów. W takim przypadku dostawa wody będzie wygodna i bezproblemowa, natomiast wąż nie będzie się zginał. Kolejną kwestią jest średnica, która ma wpływ na ciśnienie wody. Należy pamiętać, że im większa średnica, tym dłuższą drogę będzie musiała przebyć woda, a co za tym idzie – podlewanie również będzie trwało dłużej. W przypadku małych i średnich ogrodów najlepszym wyborem będzie ½ cala, natomiast w przypadku większych powierzchni lepiej sprawdzi się wąż o średnicy ¾ cala.

Co jeszcze jest ważne podczas wyboru węża ogrodowego?

Długość i średnia to jedne z ważniejszych kryteriów, które warto brać pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego węża ogrodowego. To jednak nie wszystko oprócz tego dobrze również zweryfikować jakość produktu. Aby to zrobić, należy między innymi sprawdzić, z ilu warstw się składa. Im więcej warstw, tym produkt jest odporniejszy na ewentualne uszkodzenia. Istotne jest też, z jakich materiałów został wykonany wąż.

Wiele z nich jest wykonanych z jednej lub dwóch warstw z tworzywa sztucznego PCV. Produkty najwyższej jakości są z kolei wzmacniane włóknami poliwęglanowymi. Mówiąc o jakości, warto również wspomnieć o odporności węża na ciśnienie. Najlepiej, jeżeli ciśnienie robocze wynosi od 4 do 12 barów, natomiast robocze od 8 do 48 barów. Dzięki temu produkt jest funkcjonalny, a używając go, nie trzeba obawiać się, że pęknie albo zostanie uszkodzony.