Fugowanie płytek ściennych to końcowy etap wykańczania ścian, który ma jednak kluczowe znaczenie. Dlaczego? Fuga odpowiada za wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami, aby nie przedostawały się między nie brud czy wilgoć. Umożliwia również estetyczne podkreślenie całej aranżacji. Sprawdź, jak krok po kroku zafugować płytki, aby instalacja była funkcjonalna i dobrze się prezentowała.

Jak poprawnie fugować płytki ścienne – poradnik krok po kroku

Fugowanie płytek ściennych należy rozpocząć od wyboru odpowiedniej fugi. Jej kolor powinien być dopasowany do płytek. Warto przy tym zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego są wykonane płytki, ich wymiar oraz rodzaj samej zaprawy. Po wybraniu odpowiedniej fugi i przygotowaniu gumowej pacy możesz przejść do rozpoczęcia całej procedury.

1. Oczyść miejsce do nałożenia fugi – najczęściej znajdują się w nim pozostałości kleju po płytkach, kurz czy inne naleciałości. Pamiętaj, by zrobić to precyzyjnie. W przeciwnym razie na fugach mogą być widoczne zgrubienia lub jej trwałość będzie zaburzona.

2. Przygotuj mieszankę – najczęściej polega to na połączeniu proszku z niewielką ilością wody. Zastosuj się do zaleceń producenta. Jeśli produkt będzie zbyt rzadki, nie utrzyma się, a jeśli za gęsty, pojawią się trudności z równomiernym rozprowadzeniem.

3. Wymieszaj proszek z wodą – najlepiej użyć do tego mechanicznego mieszadła, ale jeśli nie masz takiej opcji, użyj zwyczajnej łyżki.

4. Nałóż fugę – gotową mieszankę nakłada się gumową pacą. Pamiętaj, by pracować nią po przekątnej. Wówczas materiał zostanie rozprowadzony szczelnie i równomiernie.

5. Oczyść powierzchnię – po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta (najczęściej 10-20 minut) zwilż gąbkę i oczyść płytki. Zrób to dokładnie.

Jeśli zauważysz ubytki w fugach, wypełnij je, ale dopiero po wstępnym związaniu materiału.

O czym pamiętać podczas fugowania?

Przede wszystkim należy postawić na fugę od sprawdzonego dostawcy, np. firmy Kadem S.C., dostosowaną do konkretnych płytek. Działaj zgodnie z zaleceniami producenta, ale powoli i dokładnie. Zadbaj o porządek wokół siebie, by w fudze nie znalazły się pozostałości po kleju czy fragmenty innych materiałów budowlanych. Jeśli pojawią się ubytki, nie martw się. Uzupełnisz je i nie będzie po nich śladu.