Kremacja zwłok, czyli ich spopielenie, to coraz popularniejsza forma pochówku na całym świecie, również w naszym kraju. Polega na spopieleniu ciała w specjalnym piecu o wysokiej temperaturze, a następnie złożeniu prochów w odpowiedniej urnie. Ponieważ wciąż najwięcej jest pogrzebów tradycyjnych, wiele osób zastanawia się, jaki stosunek do kremacji ma Kościół Katolicki. W poniższym artykule spróbujemy przyjrzeć się temu tematowi.

Na czym polega kremacja zwłok?

Ciało zmarłej osoby dostarczane jest do zakładu pogrzebowego, takiego jak chociażby Concordia. Przygotowywane jest do pochówku w podobny sposób, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu, a następnie ubierane w koszulę kremacyjną, okrywane całunem bądź w elementy garderoby dostarczone przez rodzinę. Ciało, które ma ulec spopieleniu, umieszczane jest w specjalnej trumnie. Ta może być wykonana z prasowanej tektury bądź z desek sosnowych. Ciało wystawiane jest na ostatnie pożegnanie bliskim, a następnie wraz z trumną umieszczane w piecu krematoryjnym. Cały proces kremacji trwa ok. 1,5 h. Następnie prochy są studzone do odpowiedniej temperatury i umieszczane w urnie. Kremacja, nazywana ciałopaleniem, wybierana jest niezależnie od pochodzenia czy wiary. Jednak wiele osób zastanawia się, jaki stosunek do tego rodzaju pochówku ma Kościół Katolicki – wszak w naszym kraju to właśnie osób tej wiary jest najwięcej.

Kremacja zwłok a wiara katolicka – to musisz wiedzieć

Rozwiewamy wątpliwość już od razu – Kościół Katolicki w pełni akceptuje taki rodzaj pochówku. Zalet kremacji jest bardzo wiele – jest to pogrzeb bardziej ekologiczny, higieniczny i rozwiązujący pogłębiające się problemy z miejscami na cmentarzach, których zwyczajnie brakuje. Spopielenie zwłok to niejako także nawiązanie do wiary katolickiej, z której każdy chrześcijanin zna doskonale słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Kremacja to zatem dosłowne obrócenie w proch zmarłego. Kremacja zwłok podobnie jak tradycyjny pochówek umożliwia godne i uroczyste pożegnanie zmarłej osoby. Z tą różnicą, że ciało nie jest umieszczane w trumnie w wykopanym wcześniej grobie, a ulega całkowitemu spopieleniu. Zakład pogrzebowy w Gdyni przed kremacją organizuje ostatnie pożegnanie ze zmarłym jak ma to miejsce w tradycyjnych pogrzebach.