Problemy ze wzrokiem odczuwają osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby starsze czy będące w wieku produkcyjnym. Zanim jednak zostanie wskazana lub zaproponowana forma leczenia wady wzroku, lub choroby oczu, należy poddać się określonym badaniom okulistycznym. Zauważając pierwsze oznaki świadczące o pogarszającym się widzeniu, warto podjąć odpowiednie kroki w stronę poprawy komfortu życia. Zatem kiedy należy udać się do salonu optycznego? Czy najpierw lepiej wybrać się do gabinetu okulistycznego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym różni się salon optyczny od gabinetu okulistycznego?

Salon optyczny to miejsce, w którym można zrealizować receptę wydaną przez okulistę na okulary korekcyjne. Wykwalifikowani optycy zajmują się tworzeniem szkieł, a także doborem oprawek do kształtu twarzy klienta. Dodatkowo w salonie optycznym serwisowane są uszkodzone okulary, a także można zakupić wszelkie akcesoria oraz środki do ich pielęgnacji. Natomiast gabinet okulistyczny to miejsce, gdzie przyjmuje swoich pacjentów lekarz okulista. W trakcie wizyty specjalista medyczny przeprowadza wywiad i wszelkie badania, na których podstawie stawia diagnozę. Niektóre ośrodki oferują kompleksowe usługi i są jednocześnie salonami optycznymi, jak również gabinetami okulistycznymi – po tym można poznać profesjonalną placówkę.

Kiedy należy udać się do salonu optycznego?

Zanim zdecydujecie się, by odwiedzić salon optyczny, warto zadać sobie pytanie: w jakim celu tam się udajecie? Optycy pomagają m.in. w doborze szkieł odpowiednio do wady wzroku – krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu. Ci specjaliści posiadają wiedzę teoretyczną z zakresu optometrii, ale również stylizacji – doświadczony optyk bez problemu dopasuje oprawki okularowe do kształtu i rysów twarzy.

Natomiast jeśli Waszym celem jest zbadanie swojego wzroku, warto uprzednio dowiedzieć się, czy dany salon optyczny oferuje badania okulistyczne, m.in. badanie dna oka, pola widzenia czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W niektórych salonach będących jednocześnie gabinetami okulistycznymi jak Centrum Okulistyczno-Optyczne w Koninie można także wykonać tomografię komputerową. Za przeprowadzenie badań zazwyczaj odpowiadają zarówno okuliści, jak i optometryści.