Walka z uporczywym kaszlem nie zawsze jest łatwa. Żeby móc lepiej zdiagnozować swój problem i wybrać skuteczniejsze leki w aptece, najpierw konieczne będzie ustalenie, czy ma się kaszel mokry, czy kaszel suchy. Oba te objawy leczy się bowiem nieco inaczej. W artykule podpowiadamy, jak rozpoznać kaszel suchy i kaszel mokry oraz w jaki sposób powinno się je leczyć.
Jak rozpoznać kaszel mokry?
Kaszel mokry inaczej nazywany jest kaszlem produktywnym. W porównaniu z kaszlem suchym jest głębszy i towarzyszy mu nieco bulgoczący dźwięk. Ważną cechą, która wyróżnia kaszel mokry, jest wydzielanie podczas odkrztuszania lepkiej, gęstej wydzieliny. W zależności od przyczyn kaszlu może mieć ona kolor biały lub żółtawy. Jej pojawienie się dowodzi, że przyczyną kaszlu jest jakaś infekcja.
Tak naprawdę jednak kaszel mokry nie jest wyłącznie złym objawem. Może być kłopotliwy, jednak dzięki niemu łatwiej możemy pozbyć się z gardła, z krtani oraz z oskrzeli lub z płuc, powstającej w wyniku procesu zapalnego wydzieliny.
Jak rozpoznać kaszel suchy?
Podczas suchego kaszlu nie pozbywamy się zgromadzonej w gardle lub w płucach wydzieliny. Takiemu objawowi towarzyszy za to uczucie drażnienia w tchawicy, w trakcie którego ma się wrażenie, jakby głęboko w gardle znajdowało się jakieś łaskoczące je ciało obce, np. piórko. Uczucie to jest również przyczyną dalszego duszącego kaszlu, lub częstego pokasływania. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:
Suchy kaszel najczęściej towarzyszy początkom infekcji i z czasem zmienia się w kaszel mokry. Występuje głównie w przypadkach przeziębienia, ale może też być objawem alergii lub astmy. U niektórych pacjentów jest też objawem niewydolności serca lub być spowodowany przyjmowaniem niektórych leków.
Sposoby zwalczania kaszlu mokrego i kaszlu suchego
Suchy kaszel, jeżeli jest spowodowany powstaniem infekcji, już po 2-3 dni później powinien samoczynnie zamienić się w kaszel mokry. Można to przyspieszyć stosując syrop na kaszel suchy. Jeżeli objaw występuje długo, można go załagodzić stosując leki hamujące odruch kaszlu.
W leczeniu kaszlu mokrego pomocne są różnego typu środki mukolityczne, czyli preparaty o działaniu wykrztuśnym. Ich stosowanie pozwala szybciej oczyścić drogi oddechowe i pozbyć się gromadzącej się podczas trwania infekcji wydzieliny. Dużą skuteczność mają też różnego typu inhalacje. Ich dużą zaletą jest nie tylko działanie wykrztuśne, ale też antybakteryjne. Nie można natomiast stosować leków hamujących kaszel, ponieważ będzie to skutkowało zatrzymaniem wydzieliny w drogach oddechowych.