Pytanie, które zadajemy w tytule naszego dzisiejszego poradnika, może wydawać się wręcz niedorzeczne, szczególnie dla osób, które nie mają w swoim domu zwierzęcia. Kąpiel nie wydaje się przecież niczym skomplikowanym. Prawda jest jednak taka, że przed kąpielą swojego psa, powinieneś koniecznie odwiedzić sklep zoologiczny, a także przygotować się do niej, aby swojemu zwierzakowi nie zaszkodzić. Sprawdź nasz poradnik, jak odpowiednio wykąpać psa.
Psia kąpiel – jak często?
Podstawą prawidłowej psiej kąpieli, jest jej odpowiednia częstotliwość. Przyjmuje się, że powinniśmy się na nią decydować możliwie jak najrzadziej, lecz też nie zbyt rzadko. Gdy jest to możliwe, powinniśmy usuwać zabrudzenia z psiej sierści szczotką lub zwilżoną szmatką i na co dzień to te czynności powinny być odpowiednikiem kąpieli. Kąpiąc psa zbyt często, możemy zniszczyć jego naturalną odporność i narazić na choroby oraz podrażnienia. Z drugiej strony jednak do tego samego mogą prowadzić zbyt rzadkie kąpiele i zbyt długie ignorowanie dużych zabrudzeń na sierści.
Kosmetyki
Jak wspomnieliśmy już na samym początku, aby psia kąpiel mogła się odbyć, powinieneś odwiedzić sklep zoologiczny w celu zakupienia odpowiedniego szamponu dla psa. Weź pod uwagę wiek i rasę psa, długość włosia, a także ewentualne problemy zdrowotne, z jakimi zmaga się Twój zwierzak. Najlepiej dobrać dopasowany do indywidualnych potrzeb produkt, aby mieć pewność, że nie podrażni on skóry oraz nie zniszczy sierści psa.
Czas na kąpiel
Jak powinna wyglądać sama kąpiel psa? Bardzo ważna jest temperatura wody. Nie powinniśmy testować jej na psie. Powinien on znaleźć się pod wodą dopiero, gdy strumień będzie odpowiednio ustawiony – najlepiej letni, lekko ciepły, w żadnym razie nieprzyjemnie gorący. Niezbyt mocnym strumieniem wody powinniśmy zmoczyć zwierzaka, omijając oczy i uszy lub też całą głowę. Następnie możemy rozprowadzić szampon, delikatnie masując, dopiero wówczas docierając do głowy, uważnie omijając oczy i uszy. Jeśli rozprowadziliśmy już szampon po całym ciele psa, możemy spłukać pianę. Czworonoga najlepiej wytrzeć jeszcze w wannie, używając do tego chłonnego ręcznika. Należy być przy tym szczególnie ostrożnym – wycieramy wodę, resztki piany i szamponu dla psów, lecz nie naciskamy zbyt mocno, by nie zniszczyć i nie połamać włosów. Po wyjściu z wanny pozwalamy pieskowi na otrząśnięcie się i wytrzepanie z resztek wody. Na końcu czas na suszenie psa, w ciepłym pomieszczeniu, bez przeciągu lub nawet w okryciu kocem.
Kąpiel psa to w praktyce dość skomplikowany i wieloetapowy zabieg, do którego powinniśmy użyć też odpowiedniego szamponu dla psa. Warto zapoznać się przed tym z poradami specjalistów i zaopatrzyć we właściwe kosmetyki. Zarówno jedno, jak i drugie znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym WyspaZwierzat.pl