Właściwa izolacja termiczna w budownictwie ma kluczowe znaczenie, ponieważ dzięki niej można zapobiegać ucieczce nadmiaru ciepła z budynków. Jakie materiały termoizolacyjne najczęściej używane są w budownictwie? W jaki sposób odbywa się ich montaż?

Dlaczego termoizolacja ma tak duże znaczenie?

Brak termoizolacji budynku może mieć poważne skutki. Przede wszystkim przekłada się on na jego gorsze parametry termiczne, co natomiast oznacza większe problemy z utrzymaniem właściwego poziomu temperatury we wnętrzach.

Gdy w budynku nie zostaną zastosowane izolacje termiczne, wówczas może oznaczać to również wysokie koszty związane z ogrzewaniem. Niestety, w ostatnim czasie koszty paliw stałych, gazu oraz energii elektrycznej poszły w górę, co oznacza spore obciążenie dla osób, które mają domy bez ocieplenia.

Ponadto brak termoizolacji może również oznaczać inne problemy, na przykład większe ryzyko pojawienia się dużej wilgoci w budynku i pleśni, która jest niekorzystna dla zdrowia.

Rodzaje izolacji termicznych w budownictwie

Obecnie wykorzystuje się zróżnicowane izolacje termiczne w budownictwie – https://izotechservice.pl/izolacje-w-budownictwie-uslugowym-i-mieszkaniowym/ co powoduje, że można także dobrać je w zależności od konkretnego przeznaczenia.

Wśród najczęściej używanych materiałów termoizolacyjnych znajdują się:

  • Styropian – tego typu materiał jest bardzo często wybierany do izolacji ścian zewnętrznych budynku. Dostępny jest w różnych grubościach, dzięki czemu można dobrać ją do oczekiwanego stopnia termoizolacji budynku. Montowanie styropianu najczęściej odbywa się przez jego klejenie do podłoża.
  • Wełna mineralna – jest ona dzielona na dwie kategorie, czyli na wełnę szklaną oraz na wełnę skalną. Ma podobne właściwości termoizolacyjne do styropianu, przy czym jest elastyczna i niepalna. Często wykorzystywana jest w celu ocieplenia poddaszy.
  • Pianka PUR – tego typu ocieplenie jest wykonywanej techniką natrysku. Podczas natrysku pianka na powierzchniach natychmiast rozpręża się i wypełnia wolne przestrzenie. Często jest ona używana w celu ocieplania poddasza oraz budynków gospodarskich.
  • Celuloza – to również materiał przeznaczony do wykonania izolacji natryskowej.

Jak dobrać odpowiednią izolację termiczną?

Obecnie izolacje termiczne w budownictwie są dostępne w wielu wariantach, dzięki czemu można indywidualnie dopasować je do konkretnego przeznaczenia. Warto zatem uwzględnić wtedy wymogi budynku, oczekiwany stopień termoizolacji, a także budżet przeznaczony do wykonania inwestycji.

Z dostępnymi wariantami materiałów termoizolacyjnych można zapoznać się na stronach ich producentów i w sklepach.