Istnieje wiele ciekawych sposobów na urozmaicenie przestrzeni miejskiej, kojarzącej się głównie z betonem, małą liczbą drzew. W skład tzw. małej architektury miejskiej wchodzą także kosze, stojaki rowerowe, słupki, ławki, kosze oraz – bardzo ozdobne – donice z betonu. Dlaczego warto zainwestować w ostatnie wymienione elementy? Jaka jest rola donic miejskich w małej architekturze miejskiej?

Na czym polega rola betonowych donic miejskich w małej architekturze?

Donice miejskie (np. z betonu) mogą znacząco poprawić komfort życia mieszkańców. Rosną w nich różne kompozycje kwiatowe i krzewy. Donice miejskie dodają zatem smutnej miejskiej przestrzeni więcej zieleni. Rośliny pozwalają natomiast nieco zacienić oraz schłodzić powierzchnię placu, ulic. Zacienienie miasta przydaje się szczególnie w okresie letnim, kiedy panuje wysoka temperatura, wymagająca schłodzenia. W betonowych donicach można umieścić niemal każdy typ roślin – o różnych kształtach i rozmiarach, zielonych i kwitnących.

Betonowe donice nie tylko upiększają okolicę. Stanowią doskonały sposób na estetyczne wydzielenie przestrzeni, np. oddzielenie ruchu pieszych od jezdni, wydzielenie strefy zakazu wjazdu dla samochodów.

Producent wyrobów z betonu Unipol Carbon-Steel oferuje piękne miejskie donice betonowe, które w połączeniu z ławkami betonowym będą stanowiły subtelną całość.

Zalety betonowych donic

Donice betonowe – choć z pozoru mogą się takie wydawać – nie są wcale smutne i nieciekawe. Nie stoją przecież puste. Ich ascetyczna powierzchnia stanowi doskonały kontrast do bujnej przyrody, jaka w nich rośnie. Beton wpisuje się także w nowoczesne koncepcje budynku, wykonanych z betonu, szkła, stali. Takie donice wytrzymają wiele lat – niezależnie od czynników atmosferycznych i kapryśnej pogody. Idealnie sprawdzą się w miejscach, które są narażone na silne wiatry.

Czy tylko beton? Typy donic miejskich

Choć donice betonowe są najtrwalsze i najwytrzymalsze ze wszystkich innych typów, warto wspomnieć kilka słów o alternatywach – drewnianych, plastikowych modelach. Donice z drewna będą doskonale prezentowały się w parkach i skwerach. Plastikowe donice nie nadają się do małej architektury miejskiej – są zbyt lekkie. Sprawdzą się natomiast w domowych przestrzeniach – na tarasach i balkonach.