Samochody nie są wieczne. Zdarza się, że auto – z powodu stanu technicznego, licznych uszkodzeń czy wieku – nie nadaje się już do jazdy ani nawet sprzedaży. Taki wrak pojazdu najlepiej oddać do profesjonalnych punktów skupu lub stacji demontażu pojazdów. Jak wygląda przekazanie auta na lokalne złomowisko? Jakie dokumenty należy przedstawić w takiej firmie, by bezproblemowo oddać wrak? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Jak wygląda złomowanie pojazdów?

Złomowanie pojazdów jest – wbrew pozorom – dość prostym procesem. Na początku należy się zgłosić do profesjonalnego punktu, gdzie rzeczoznawcy wykonają nieodpłatne oszacowanie wartości wraku. Wiele z profesjonalnych stacji demontażu pojazdów zgłasza możliwość darmowego transportu auta na złomowisko. Autozłom 24h w Krakowie daje taką możliwość – firma dysponuje lawetami. To legalne i profesjonalna stacja demontażu pojazdów, która działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ów auto szrot pozwala także na demontaż naczep, przyczep, motorów, skuterów, motorowerów, a także maszyn drogowych, rolniczych, budowlanych, produkcyjnych.

Kiedy między dawnym właścicielem samochodu a złomowiskiem zostanie podpisana umowa sprzedaży, nastąpi transakcja za wrak (dobre części trafią do skupu, gdzie mogą być sprzedane innym kierowcom) oraz przekazanie zaświadczenia o złomowaniu pojazdów. Ów dokument jest niezbędny do wyrejestrowania auta w miejscowym Wydziale Komunikacji. Taka czynność daje opcję rezygnacji z ubezpieczenia OC (często istnieje także możliwość odzyskania kosztów nadpłaconego ubezpieczenia).

Jakie dokumenty są potrzebne do złomowania pojazdu?

Niezależnie od tego, czy dysponowaliśmy samochodem osobowym, ciężarowym, dostawczym, procedura oddania auta do stacji demontażu pojazdów wygląda tak samo. Należy przedstawić pracownikom tego punktu niezbędne dokumenty – najważniejsze papiery to dowód osobisty dawnego właściciela (ewentualnie inny dokument, który potwierdza jego tożsamość) oraz dowód rejestracyjny samochodu. W przypadku braku dowodu rejestracyjnego należy koniecznie przedstawić poświadczenie o posiadaniu auta, uzyskane we właściwym Wydziale Komunikacji. Jeśli samochód ma więcej właścicieli, potrzebne jest ponadto upoważnienie od drugiego z nich (jeśli nie jest on obecny przy złomowaniu).