Nie wiesz, czy warto zdecydować się na kupno płyty żeliwnej na grilla? Sprawdź najważniejsze zalety tego typu akcesorium oraz porady, które pomogą Ci w jej wyborze!

Do czego służy płyta żeliwna na grilla?

Za pomocą płyty żeliwnej, która przeznaczona jest do stosowania na grillu, można łatwo rozszerzyć jego funkcjonalność. Płyta, w porównaniu do zwykłego rusztu, nie ma prześwitów, więc można łatwo przygotowywać na niej te posiłki, które na ruszt po prostu się nie nadają.

Bardzo często płyta żeliwna – https://keffner.pl/pl/c/Plyty-zeliwne-i-patelnie-zeliwne/13 wykorzystywana jest do przyrządzania burgerów, warzyw, jajek sadzonych, jajecznicy, ale również sprawdzi się do pieczywa, dlatego ma ona tak naprawdę rozległe zastosowanie podczas grillowania.

Gdy zatem chcesz wykorzystać swój grill do przygotowywania innych dań poza popularnymi kiełbaskami albo szaszłykami, płyta żeliwna może być wtedy strzałem w dziesiątkę.

Rodzaje płyt żeliwnych na grill

Płyty grillowe z żeliwa można zakupić w różnych wariantach pod kątem ich powierzchni, wymiarów oraz kształtów.

Dostępne są dwa główne typy płyt – płyta żeliwna płaska oraz płyta żeliwna żebrowana. Płyta wykończona żebrowaniem nadaje się świetnie do mięs, ponieważ pozwala ona na wytopienie z nich tłuszczu i powoduje, że są zdrowsze i lżejsze. Wiele płyt grillowych jest dwustronnych i z jednej strony wykończone są na płasko, natomiast z drugiej mają żebrowanie.

Wybierając płytę grillową, warto także zwrócić szczególną uwagę na jej wielkość, ponieważ powinna być ona dopasowana do grilla, na którym chcemy ją używać. Wybrane rodzaje nowocześniejszych grillów dopasowane są do użycia płyt żeliwnych danego producenta. W pozostałych przypadkach płyta będzie wymagała umieszczenia jej na ruszcie – warto pamiętać o tym, że jest ona dość ciężka, dlatego nie nada się na najtańsze grille.

Gdzie kupić płytę żeliwną do grillowania?

Obecnie produkty jak płyta żeliwna są coraz popularniejsze, dlatego w sprzedaży można znaleźć wiele modeli. Szeroka gama produktów dostępnych jest w sklepach specjalizujących się w sprzedaży grillów, ale można także zakupić je w sklepach prowadzących sprzedaż artykułów kuchennych.

Zamówienie na płytę żeliwną można także złożyć za pośrednictwem internetu, dlatego można bardzo łatwo zakupić ją z dostawą do domu.

Płyta do grillowania – ile kosztuje?

Cena związana z zakupieniem płyty żeliwnej na grilla zależna jest głównie od jej wielkości oraz od producenta.

Małe płyt grillowe z żeliwa można zakupić w cenie od około 100 złotych, natomiast te większe i markowe to wydatek nawet 400-600 złotych.