Wszędzie tam, gdzie konieczne jest działanie instalacji i urządzeń w określonym czasie, stosowane są specjalne komponenty. Przekaźniki czasowe, ponieważ to właśnie o nich mowa, są aktualnie dostępne w wielu wariantach. Co oferują producenci? Gdzie najczęściej używane są przekaźniki tego typu?

Czym jest przekaźnik czasowy?

Komponent jak przekaźnik czasowy jest jednym z nieodzownych elementów instalacji elektrycznych, zwłaszcza tych, które są zautomatyzowane. Wykorzystywane są one obecnie w wielu branżach, pozwalając na efektywne wsparcie pracy różnych systemów, instalacji czy maszyn i urządzeń.

Pod kątem swojego działania przekaźnik czasowy jest przeznaczony przede wszystkim do opóźnionego załączania, opóźnianego zwolnienia i wzbudzania oraz do opóźnionego opadania.

Aktualnie komponenty tego typu są oferowane w wielu wariantach, dlatego też można dobrać je w zależności od przeznaczenia.

Jak korzystać z przekaźnika czasowego?

Ważną funkcją przekaźnika czasowego jest możliwość ustawiania jego czasu. W tym celu przekaźnik czasowy wyposażony jest w specjalne pokrętła, które pozwalają na ustawienie parametrów bezpośrednio na nim.

Najczęściej na przekaźnikach znajdują się trzy pokrętła, za pomocą których można ustawić:

  • zakres czasu

  • nastawę czasu

  • funkcję przekaźnika

Korzystając z tych trzech komponentów można zatem odpowiednio ustawić przekaźnik czasowy, by działał on zgodnie z przeznaczeniem.

Rodzaje obudowy w przekaźnikach czasowych

Przekaźniki czasowe są dostępne w dwóch wariantach pod kątem ich obudowy. Wyróżnia się przekaźniki w obudowach instalacyjnych oraz przemysłowych.

Obudowa instalacyjna w przekaźnikach czasowych jest bardziej wysunięta do przodu. Takie komponenty są umieszczane najczęściej w przypadku instalacji sterujących oświetleniem, wentylacją, ogrzewaniem.

Z kolei obudowy przemysłowe wykorzystywane są głównie w zakładach przemysłowych oraz znajdują one zastosowanie w szafach sterowniczych przeznaczonych do zarządzania automatyką przemysłową.

Gdzie można kupić przekaźnik czasowy?

Komponenty tego typu najczęściej są oferowane bezpośrednio przez producentów lub można zakupić je w sklepach specjalizujących się w prowadzeniu sprzedaży komponentów elektrycznych i elektronicznych.

W internecie dostępne są różne warianty przekaźników wraz z ich opisami oraz schematami, co pozwala na dobór odpowiedniego rodzaju komponentów zależnie od potrzeb.

Zamówienia można także składać internetowo, co pozwala na łatwy zakup potrzebnych elementów instalacji z szybką i wygodną dostawą bezpośrednio pod adres.