Bramy wjazdowe stają się standardowym elementem wyposażenia niemal każdej posesji. Dotyczy to zarówno użytkowników prywatnych, jak i firmowych. Coraz chętniej wybieramy rozwiązania automatyczne, które cenione są nie tylko za komfort użytkowania, ale i bezpieczeństwo. Nowoczesne systemy umożliwiają również zamontowanie napędu do bramy, która początkowo była obsługiwana ręcznie. Co jednak warto wiedzieć o automatyce, zanim zdecydujemy się na jej montaż? Podpowiadamy.

Napędy do bramy — najważniejsze parametry

Komfort użytkowania podjazdu często uzależniony jest od rodzaju napędu do bramy. Obecnie producenci proponują zarówno rozwiązania do modeli skrzydłowych jak i przesuwnych. Jednak wybór konkretnego rodzaju bramy powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. Trzeba mieć na uwadze, iż każdy model posiada odmienne parametry, dlatego powinien być dobrany do wielkości naszej posesji, nierówności terenu, a także budżetu.

Najprostszym rozwiązaniem jest wybór nowej bramy. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę czynniki takie, jak: jej rodzaj, waga, światło wjazdu, a także częstotliwość użytkowania, szybkość otwierania, dodatkowe funkcje i akcesoria. Taka brama wyposażona jest już w napęd, który jest z nią kompatybilny, dlatego taki wybór jest mniej skomplikowany niż w przypadku, gdy dobieramy napęd do bramy, która już znajduje się na naszej posesji. Wówczas musimy wziąć pod uwagę również czynniki określające jej stan techniczny, na przykład to, czy skrzydło porusza się lekko.

Automatyka do bram przesuwnych

Wybierając napęd do bramy przesuwnej, trzeba zwrócić uwagę na jej szerokość. Należy pamiętać, że im jest ona większa, tym cykl otwierania będzie dłuższy. To z kolei powoduje, iż siłownik szybciej się nagrzewa, co ma bezpośredni wpływ na jego żywotność. Duże znaczenie ma również ciężar wrót. W standardowych modelach nie przekracza on 500 kg.

Wybierając napęd do bramy, warto również zastanowić się nad tym, jaka będzie intensywność jego pracy w ciągu dnia, ponieważ bezpośrednio przekłada się to na liczbę cykli. Na posesjach prywatnych notuje się nawet 50 cykli otwierania i zamykania bramy w ciągu doby. Dla wielu osób istotna będzie również szybkość otwierania wrót. Standardowo wynosi około 25 metrów na minutę.

Napęd do bram skrzydłowych

Jeżeli wybieramy napęd do bramy skrzydłowej, wówczas trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim szerokość wrót, od której uzależniony jest dobór odpowiedniego systemu napędowego. Obecnie na rynku najczęściej spotykane są siłowniki przeznaczone dla skrzydeł o szerokości od 2 do 7 m. Rodzaj zastosowanego systemu musi być dostosowany do parametrów technicznych bramy, aby podczas otwierania zapewnić skrzydłom stabilność i płynność ruchu. W przypadku bram skrzydłowych trzeba zwrócić uwagę także na kąt otwierania. Standardowo powinien wynosić 90 stopni.

W przypadku terenów, na których występują silne podmuchy wiatru, niebagatelne znaczenie ma również rodzaj zastosowanego wypełnienia w bramie. Wówczas automatyka musi być oparta na mocniejszych siłownikach, które w razie, gdy skrzydła zostaną poruszone przez wiatr, utrzymają je w stabilnej pozycji.

Siłowniki a automatyka do bram

Siłowniki w bramach automatycznych są jednym z najważniejszych elementów całego systemu. Z tego powodu powinny być dopasowane do ciężaru skrzydeł. Niebagatelne znaczenie ma również sposób otwierania i zamykania wrót, a także jego częstotliwość.

Mimo iż siłowniki są zasilane energią, elektryczną to jak każde elementy z czasem ulegają zużyciu. Jeśli zostaną nieodpowiednio dopasowane, proces ten będzie postępował znacznie szybciej. Inwestorzy nie powinni jednak obawiać się o rosnące ceny rachunków za prąd, ponieważ rozwiązania od renomowanych producentów nie powodują dużego zużycia energii.

Bezpieczeństwo napędów do bram

Nowoczesne napędy do bram gwarantują nam maksimum bezpieczeństwa. W tym celu stosowane są specjalne fotokomórki, które w razie zagrożenia blokują skrzydło. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których brama zamknęła się na naszym samochodzie i uszkodziła go.