Bluzy męskie z kapturem przeznaczone dla osób aktywnych mają za zadanie zapewnić właściwy komfort podczas podejmowanej aktywności fizycznej. Dzianiny wykorzystywane do produkcji ubrań sportowych różnią się między sobą licznymi właściwościami. Co za tym idzie, rodzaj materiału użytego do produkcji odzieży sportowej jest ściśle związany z jego przeznaczeniem – rodzajem sportu, jaki uprawiamy.

Materiały naturalne, czyli popularny wybór

Materiały naturalne są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Wśród nich wyróżniamy głównie bawełnę, len, wełnę, kaszmir oraz jedwab. W produkcji bluz męskich z kapturem najczęściej wykorzystywana jest jednak bawełna oraz wełna merino.

  • Bawełna. Odzież uszyta z bawełny jest wygodna oraz miękka. Tkanina ta jest porównywalnie tania, a także uniwersalna – wykorzystać można ją praktycznie do każdego elementu stroju. Czarna bluza z kapturem męska dostępna w popularnych sieciówkach najczęściej wykonywana jest z tego rodzaju materiału. Niestety takie bluzy męskie z kapturem nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Wykorzystywane do celów sportowych bardzo szybko wchłaniają pot, przez co stają się ciężkie, utrudniają treningi, a także mogą powodować liczne otarcia.
  • Wełna merino. Jest to wełna, którą pozyskuje się od merynosów, a jej włókna różnią się od innych rodzajów wełny. Wełna ta jest miła w dotyku oraz nie powoduje otarć i zadrapań, a co więcej – skutecznie chroni przed zimnem. Jest to dzianina, która przepuszcza wiatr oraz pozwala skórze oddychać. Szara bluza z kapturem męska przeznaczona do uprawiania sportu w zimowe dni wykonana jest najczęściej właśnie z tego rodzaju materiału.

bluza

Bawełniana bluza męska z kapturem

Materiały syntetyczne, czyli najpopularniejsze wśród odzieży dla aktywnych

Materiały syntetyczne nie cieszą się najlepszą sławą, jednak wciąż, ze względu na dużą wytrzymałość oraz fakt, iż nie są drogie, wybierane są najchętniej w produkcji odzieży dla aktywnych.

  • Poliester. Cieszy się on największą popularnością u producentów ubrań sportowych – zarówno bluz, spodni, jak i innych części garderoby. Jest on bowiem odporny na uszkodzenia mechaniczne, rozciąganie, a także bardzo wytrzymały. Co więcej, jego wskaźnik chłonięcia wilgoci jest bardzo niski.
  • Elastan. Jest to syntetyczny materiał nadający ubraniom rozciągliwości. Z reguły nie jest wykorzystywany samodzielnie, a jako dodatek do innego materiału.
  • Polipropylen. Materiał ten jest lekki, a jego właściwości podobne są do poliestru – świetnie pochłania on wilgoć. Podczas produkcji bluz sportowych bardzo często dodawane są do niego domieszki jonów srebra, których zadaniem jest zniwelowanie zapachu potu. Biała bluza z kapturem męska wykonana z tego materiału doskonale sprawdzi się zarówno podczas użytkowania na co dzień, jak i treningu na siłowni.
  • Poliamid. Jest to niezwykle wytrzymały materiał syntetyczny. Ze względu na to, że jest on sztywny, producenci odzieży dla aktywnych mieszają go z innymi materiałami. Najczęściej znajdziemy go w składzie materiałowym strojów kąpielowych, ale także profesjonalnej odzieży wierzchniej – np. bluz sportowych męskich.

bluza

Poliestrowa męska bluza z nadrukiem

Materiał sztuczny, czyli wiskoza bambusowa

Bambus to materiał, który ze względu na ekologię staje się coraz chętniej wykorzystywanym materiałem przez producentów. Jest on bowiem biodegradowalny oraz nie zanieczyszcza środowiska. Najczęściej szyje się z niego bieliznę oraz legginsy sportowe, ale coraz częściej stosowany jest także w produkcji bluz męskich z kapturem. Jest on higroskopijny oraz doskonale odprowadza wilgoć.

Jeśli interesują Cię bluzy nie tylko do uprawiania sportu, a również te na co dzień – przeczytaj ten wpis o bluzach męskich z kapturem.