Wiele kobiet chce cieszyć się młodo i zdrowo wyglądającą skórą. Niewiele z nich jednak wie, że promieniowanie UV jest odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka. Przyspiesza ono również procesy starzeniowe. Od promieni słonecznych nie jesteśmy w stanie uciec nawet w pochmurne dni. Jak wpływa promieniowanie na naszą skórę? Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.
Wpływ promieniowania UV na skórę
Promieniowanie UV można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są promienie UVA. Jeszcze do lat 90. nie wiedziano, że to one odpowiedzialne są w dużej mierze za szybsze starzenie się skóry. Ówcześnie w kremach ochronnych stosowany tylko filtry SPF, czyli takie, które zabezpieczały naskórek przed promieniowaniem UVB. Pomiar stopnia ochrony zaczęto liczyć dopiero w połowie lat 70. XX wieku. Okazuje się, że to promienie UVA są szczególnie niebezpieczne.
Emitowane są przez cały rok w jednakowym natężeniu. Nie zatrzymują ich chmury czy nawet nasze okna, dlatego jesteśmy na nie narażeni przez całe swoje życie. Łatwo jest je przedawkować ze względu na brak objawów ostrzegawczych. Dodatkowo nie są pochłaniane przez naturalną opaleniznę. Aż 80% promieni UVA dociera do górnych obszarów skóry właściwe, a 20% nawet głębiej.
Z kolei UVB to promienie wysokoenergetyczne, które wnikają w najgłębsze warstwy naskórka. Zaledwie kilka procent dociera do górnej warstwy skóry właściwej. Pobudzają one melanocyty do produkcji melaniny, w wyniku czego może powstać rumień bądź opalenizna. To one w dużej mierze odpowiedzialne są za powstawanie łagodniejszych i tych złośliwych zmian nowotworowych. Wpływ promieniowania UV na skórę jest zatem bardzo duży i może prowadzić do niebezpiecznych chorób.
Badania nad fotostarzeniem
Zjawisko fotostarzenia skóry poddawane było licznym badaniom, mającym na celu ocenę wpływu codziennej ekspozycji na promienie słoneczne. Okazało się, że w takiej sytuacji spada liczba komórek, które odpowiedzialne są za odporność skóry. Dochodzi również do uszkodzeń komórek DNA, które są podstawowym budulcem naszego organizmu. Melanocyty, które odpowiedzialne są za produkcje melaniny, powiększyły się. Finalnie pojawił się także stres oksydacyjny, który w dłuższej perspektywie czasu może być niezwykle groźny.
Bezpieczne opalanie – fakty i mity
Aby cieszyć się piękną skórą, warto jest znać kilka zasad bezpiecznego opalania. Kluczowym elementem jest dopasowanie wysokości filtra ochronnego do swojej karnacji. Dobrze jest go nałożyć na około 30 minut przed wyjściem na słońce. Wybierajmy takie produkty, które zapewnią nie tylko ochronę, lecz także dodatkową pielęgnację. Nawet siedząc w cieniu powinniśmy nakładać krem z filtrem.