Nie da się ukryć, że w każdej firmie należy zadbać o to, by pomiędzy pracownikami zawsze panowała odpowiednia i dobra atmosfera. Oczywiście team building nie jest obowiązkiem w żadnym przedsiębiorstwie i w głównej mierze to właśnie od kadry zarządzającej zależy to, czy zdecydują się oni ją przeprowadzić. Niemniej jednak śmiało można powiedzieć, że choć integracja zespołu oczywiście kosztuje, to jednak przynosi firmie wiele korzyści. Wobec tego czy warto przeprowadzić team building i jakie są sposoby na jego zorganizowanie?

Kiedy przeprowadzić team building?

Przeprowadzenie team buildingu w dużej mierze jest dobrowolne. Niemniej jednak nie da się ukryć, że może zaistnieć szereg czynników, wobec których będzie on prawdziwie niezbędny. Wobec tego kiedy należy team building przeprowadzić? Otóż sprawdzi się on w momencie:

  • zatrudnienia nowego pracownika lub nowych pracowników- pomoże im się to odnaleźć w zespole, a także poznać kolegów i koleżanki z pracy.
  • obniżenia motywacji w zespole- gry i zabawy integracyjne potrafią skutecznie zmienić nastroje i podejście pracowników
  • obniżenia morale w zespole- to również sytuacja, w której team building może okazać się niezbędny. Obniżone morale mogą wynikać z szeregu różnorodnych czynników jakim są chociażby nieporozumienia w zespole czy utrata zaufania względem siebie.
  • przedstawienia nowego managera- wówczas zespół będzie mógł nabrać do niego znacznie większego zaufania.

Co daje team building dla firmy i jej pracowników?

Team building polega na niczym innym jak na integracji zespołu. Wobec tego z pewnością przyniesie to firmie wymierne korzyści. Nie da się ukryć, że integracja pomaga znacznie zwiększyć poziom zaufania w zespole, a to z kolei sprawia, że będzie on pracował o wiele bardziej efektywniej, gdyż pracowników będzie łączył wspólny cel. Większa wydajność pracy zespołu z kolei jest jednoznaczna z tym, że firma będzie mogła na czas zrealizować projekty i zadania, a tym samym osiągnie zamierzone cele. Co więcej dzięki team building można skutecznie zmotywować pracowników i podnieść ich umiejętności pracy zespołowej. Warto wspomnieć również o kwestii jaką są poprawne relacje w zespole, a także na linii zespół-kadra zarządzająca. W przypadku nieporozumień i problemów, oczywistym jest fakt, że zespół nie będzie mógł wydajnie pracować, a brak zaufania do kierownictwa, jest dodatkowym pogrążeniem. Z wykorzystaniem integracji zespołowej, bardzo szybko można rozwiązać wewnętrzne konflikty i jednocześnie usprawnić komunikację pomiędzy pracownikami ora team leaderami.

Jak przeprowadzić integrację pracowników?

Najpopularniejszym sposobem na integrację zespołów są oczywiście wyjazdy integracyjne, w ramach których organizowane są różnego rodzaju aktywności. Gry integracyjne są bowiem świetnym sposobem na to, by podnieść morale zespołu, a także podnieść umiejętności pracy w zespole. Kolejną formą jest również możliwość zapewnienia pracownikom rozrywki bez konieczności jednoczesnego wyjazdu. Wówczas można wybrać spotkania w restauracji, kina lub nawet i teatru. Coraz większą popularnością cieszą się również różnorodne warsztaty np. kulinarne, które organizowane są właśnie w ramach team buildingu. Warto także rozważyć sposób na zapewnienie pracownikom odrobiny adrenaliny i dreszczyku emocji organizując chociażby wypad na ściankę wspinaczkową czy na paintball. Możliwości na przeprowadzenie team buildingu z całą pewnością jest wiele i choć może być to inwestycja, to z pewnością zwróci się ona w dość krótkim czasie.