Uszczelki są bardzo ważnymi komponentami w pompach wodnych, ponieważ to dzięki nim urządzenia te mogą prawidłowo działać. Z czasem jednak uszczelki przestają spełniać swoje funkcje – starzeją się i pękają. Wtedy konieczna jest ich wymiana na nowe. Jak to zrobić?

Kiedy należy wymienić uszczelki w pompie?

O konieczności wymiany uszczelek w pompie informuje przede wszystkim pojawienie się przecieków, które mogą stać się również przyczyną zablokowania pracy pompy. W takiej sytuacji wskazane jest jak najszybsze wymienienie uszczelek na nowe, aby urządzenie znów mogło zacząć działać.

Najczęściej części do pomp wodnych jak uszczelki pękają w urządzeniach starszych oraz intensywnie eksploatowanych. Nie jest to jednak regułą, ponieważ może okazać się, że przeciekająca uszczelka będzie problemem również w nowszym urządzeniu, na przykład wtedy, gdy została nieprawidłowo dobrana albo założona.

Rodzaje uszczelek do pomp

W pompach wodnych stosowane są różne rodzaje uszczelek, dlatego też duże znaczenie przy naprawie urządzenia ma określenie, które części do pomp będą wymagały wymiany na nowe.

Pompy wodne najczęściej wykorzystują dwa rodzaje uszczelek, a dokładnie są to uszczelki gumowe oraz uszczelki mechaniczne wyposażone w sprężynę, które również określane są jako dławica.

Uszczelki te oferowane są w różnych wariantach do wyboru, dlatego można dobrać je specjalnie do konkretnego modelu pompy.

Jak dobrać odpowiednią uszczelkę do pompy?

Dobierając części do pomp GAREN POST tego typu, warto uwzględnić parametry techniczne uszczelek, aby zapewniły one właściwy poziom szczelności dla urządzenia.

W przypadku uszczelek należy wziąć pod uwagę ich kształt, na przykład mogą być to uszczelki typu oring, a także ich wymiary, na przykład średnica, grubość.

Gdy nie ma możliwości sprawdzenia numeru części zamiennej, wtedy należy dokładnie zmierzyć uszczelkę przed zdecydowaniem się na jej zakup. Jeżeli części do pomp nie będą wtedy odpowiednio dobrane, wówczas mogą one nie zapewnić wymaganej szczelności.

Gdzie można kupić części do pomp?

Obecnie części do pomp można kupić w różnych sklepach. Oferują je między innymi firmy specjalizujące się w sprzedaży pomp wodnych, sklepy budowlane i wykończeniowe, sklepy z armaturą sanitarną czy sklepy instalacyjne.

Najszersza gama części do pomp dostępna jest przede wszystkim w sklepach internetowych, które oferują urządzenia i komponenty do wielu modeli i marek pomp wodnych. Wiele sklepów oferuje szybką dostępność części, które mogą być dostarczone już w ciągu 24 godzin.