Drewno jest często wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Zazwyczaj wykorzystujemy je do aranżacji surowych wnętrz, ale drewno ma również zastosowanie na zewnątrz na przykład na elewacji. Ze względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, do tego typu prac wykorzystywane są deski opalane ogniem. W poniższym artykule przedstawimy, czym są takie deski i w jaki sposób powstają.
Ogień i drewno
Pierwsza myśl, jaka się pojawia z tym połączeniem słów, zdecydowanie nie jest pozytywna. Jednak przybliżając temat deski opalanej, musimy wspomnieć o japońskiej tradycji, która ma już setki lat. Japończycy wypróbowali wiele rodzajów drzew, aby sprawdzić, które najlepiej się nadaje do tej metody. Nazwa Shou Sugi Ban techniki opalania drewna dosłownie oznacza spaloną deskę cedru, ale próby wykonane na dębie, sośnie, jedlicy zielonej czy żywotniku olbrzymim również przyniosły sukces. Technika ta szybko się rozpowszechniła, ale została zepchnięta na dalszy plan przez ceramikę i plastik. Drewniana elewacja z deski opalanej ogniem wróciła do mody około roku 2000. W Polsce moda zaczęła się kilkanaście lat później.
Drewno, materiał doskonały
Drewno jest takim materiałem, które możemy wykorzystać do wielu rzeczy w naszym domu. Z drewna możemy stworzyć niesamowite schody, podłogi, płoty czy atrakcyjne elementy dekoracyjne. Opalanie desek sprawia, że są niezwykle trwałe i odporne na działanie ognia, wody i innych warunków atmosferycznych, a efekt wizualny jest niesamowicie atrakcyjny. Deski po obróbce zyskują połyskliwy odcień, a jej linie są wyraźniej zarysowane. Nic więc dziwnego, że ta technika staje się coraz bardziej popularna.
Jak to się robi?
Deski opalane ogniem, powstają w długim procesie, ale efekt może być zaskakujący. W jaki sposób zatem powstają? Pierwszym etapem jest zwęglenie deski w sposób kontrolowany, używając do tego palnika do topienia lodu lub lampy lutowniczej. Deski opalane są do momentu, aż zrobi się czarny od sadzy. Następnie deski płukane są wodą i dokładnie przeciera sztywną, drucianą szczotką, aby pozbyć się węglowego osadu. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie drewna olejem. Wybór deski opalanej drewnem nadaje naszej elewacji niepowtarzalnego charakteru i indywidualności, ponieważ każda deska jest inna, więc nie ma możliwości uzyskania dwa razy tego samego efektu.
Właściwości desek
O właściwościach desek opalanych ogniem można pisać bez końca. Deski takie są niezmiernie trwałe i odporne na wodę, ogień, ciężkie warunki atmosferyczne, ale także dzięki sposobowi ich obróbki są bezpieczne od bakterii i insektów. Ważnym aspektem ich trwałości jest to, że nie podlegają procesowi gnicia. Co ważne, deski wykorzystane do aranżacji wewnątrz budynku nie muszą być w żaden sposób impregnowane po kilku latach użytkowania. Sytuacja zmienia się przy deskach elewacyjnych stworzonych tym sposobem. Wtedy co 10 lat musimy je odpowiednimi preparatami zakonserwować.
Partnerem materiału dotyczącego desek opalanych drewnem jest firma CustomZole.