Trauma to trwały uraz psychiczny, który ma związek z przeżyciem dramatycznych i niespodziewanych wydarzeń. Jest ona związana bezpośrednio z reakcją ludzkiego organizmu na określoną sytuację, ale objawia się długo po jej zakończeniu. W jaki sposób się ją leczy? Podpowiadamy.
Trauma – jakie są jej objawy?
Trauma objawia się różnymi problemami, które przeszkadzają w życiu codziennym. Może występować między innymi bezsenność oraz bóle, które mają podłoże psychologiczne. Objawy podobne są do innych chorób, w tym depresji. Pojawia się drżenie kończyn, nadmierne pobudzenie, zły nastrój, trudności w nawiązywaniu kontaktów, mogą pojawić się także ataki paniki.
Trauma – na czym polega jej leczenie?
Leczenie traumy odbywa się najczęściej w gabinecie psychologicznym. Specjalista stosuje różne metody, które mają za zadanie modyfikację patologicznych sposobów myślenia. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ polega to na bezpośrednim odwoływaniu się do ciężkich przeżyć pacjenta. Jednak tylko w ten sposób można odkryć pewne schematy i znaleźć skuteczne sposoby na całkowite pozbycie się problemu.
Najczęściej stosowaną metodą w leczeniu traumy jest tak zwana projekcja. Polega ona na stopniowym i szczegółowym odtwarzaniu przeżyć, które spowodowały u pacjenta traumę. Jest ona wyzwaniem dla pacjenta, dlatego specjalista bardzo uważnie i ostrożnie podchodzi do każdego przypadku w poszukiwaniu źródła i przyczyny objawów.
Warto wiedzieć, że leczenie traumy można realizować także podczas konsultacji ze lekarzem przez internet. Psycholog online to skuteczna metoda rozmów przeprowadzanych w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze własnego domu. Co w większości przypadków sprzyja odprężeniu i otwarciu się na skuteczne leczenie.
Dużą rolę w leczeniu odgrywa także bezcenne wsparcie bliskich osób. Muszą one motywować chorego do leczenia i współpracy z psychologiem. Aby uzyskać jak najlepsze efekty należy regularnie korzystać z terapii oraz stosować zdrowe nawyki, które pozwalają lepiej radzić sobie z bieżącymi problemami, bez sięgania do negatywnych zdarzeń z przeszłości.