Nowe rozwiązania konstrukcyjne silników idą w parze ze wzrostem ich mocy oraz zmniejszeniem ilości zajmowanego miejsca, co powoduje coraz trudniejsze warunki pracy. Stawia to nowe wyzwania przed płynami do chłodnic samochodowych, które muszą sprostać bardzo wysokim temperaturom i zapewnić silnikowi odpowiednie warunki pracy, wydłużając tym samym jego żywotność. Płyny niskokrzepnące zostały opracowane tak, aby zachowywać swoje właściwości nawet w najtrudniejszych warunkach i zawsze utrzymywać optymalną wydajność układu chłodzenia. Czym są płyny niskokrzepnące? Jakie zadania się przed nimi stawia i co sprawia, że są stosowane w połączeniu z najbardziej zaawansowanymi technologiami?

 Płyny niskokrzepnące, a tradycyjne płyny chłodnicze

Receptura niskokrzepnących płynów chłodniczych została opracowana w taki sposób, aby w żadnym stopniu nie wpływały one negatywnie na elementy układu chłodniczego. Nie chodzi przy tym tylko o wydajne odprowadzanie ciepła, ale również o ochronę przed korozją, kawitacją oraz zamarzaniem w niskich temperaturach. Ważnymi właściwościami są także zapobieganie pękaniu uszczelek oraz bardzo wysoka stabilność, która nie dopuszcza do odkładania się osadów i szlamów w układzie chłodzenia. Dzięki tym właściwościom, płyny niskokrzepnące mają znaczną przewagę nad tradycyjnymi płynami chłodniczymi, które pod wpływem znacznych obciążeń cieplnych mogą stopniowo zatracać swoje właściwości, narażając cały układ  na utratę wydajności. Oprócz wzmożonej użyteczności, płyny niskokrzepnące są również niemal w pełni biodegradowalne. Dzieje się tak, gdyż zastosowane w ich recepturze inhibitory organiczne są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Dzięki temu płyny nowej generacji są w stanie zapewnić tzw. zamknięty cykl życiowy. Dla porównania tradycyjne płyny chłodnicze są wysoce toksyczne i w znacznym stopniu szkodzą środowisku. W związku z tym, po ich wymianie zawsze należy oddać zużyty płyn do utylizacji!

Nowoczesny skład jako źródło właściwości płynów nikokrzepnących

Swoje właściwości użytkowe i przyjazność środowisku naturalnemu płyny niskokrzepnące zawdzięczają nowoczesnej oraz innowacyjnej recepturze stosowanej podczas produkcji. W przeciwieństwie do płynów chłodniczych starszej generacji nie zawiera ona substancji toksycznych, takich jak azotany i azotyny, które zostały zastąpione bezpiecznymi składnikami mającymi znacznie wyższe właściwości buforowe, jak np. sole metali alkalicznych. Przekłada się to na stabilność pH płynu, co skutkuje dodatkową ochroną przed korozją. W przypadku tradycyjnych płynów stopniowa zmiana pH cieczy na kwasowe sprawia, że układ chłodzenia może być zagrożony powstawaniem procesu korozji. Dzieje się tak, gdyż zawarty w ich składzie glikol pod wpływem wysokich temperatur obniża odczyn, tracąc tym samym zupełnie swoje pierwotne właściwości.

Podsumowanie

Płyny niskokrzepnące nie tylko zapewniają  odpowiednią wydajność układu chłodzenia w trudnych warunkach, ale są przy tym także bezpieczne dla środowiska. Badania nad ich właściwościami są przeprowadzane zarówno w testach laboratoryjnych, jak i w próbach eksploatacyjnych, co pozwala coraz dokładniej określać ich użyteczność i udoskonalać skład, zapewniając optymalną wydajność. Płyny tego rodzaju są obecnie najnowocześniejszą technologią, wychodzącą naprzeciw potrzebom zaawansowanych układów chłodzenia oraz ekologii, która stopniowo zaczyna odgrywać kluczową rolę w otaczającym nas świecie. Z dużą dozą pewności można pokusić się o stwierdzenie, że nowoczesne płyny są niemal pod każdym względem wydajniejsze i bezpieczniejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników.

Dowiedz się więcej na https://www.artbor.pl/