Każdy właściciel domu jednorodzinnego marzy o tym, aby znajdujący się przed nim trawnik wyglądał olśniewająco. Trudno się temu dziwić. Często stanowi on najważniejszy element otoczenia budynku. Kluczem do jego zdrowia jest prawidłowa pielęgnacja. Jak to robić dobrze? Oto kilka przydatnych porad.
Wilgotność – jak podlewać trawnik?
Podlewanie to podstawowa czynność, która ma wpływ na kondycję przydomowego trawnika. W sezonie wegetacyjnym trawniki potrzebują od 1 do 1,5 metra sześciennego wody tygodniowo – pochodzącego zarówno z deszczu, jak i nawadniania. Jak jednak przekonuje ogrodnik, którego specjalność jest pielęgnacja trawników w Poznaniu – istotna jest nie tylko ilość wody, ale również pora, w której będzie ona rozpylana po powierzchni trawnika.
Zaleca się, aby nie podlewać trawników w największe upały. Dużo lepiej jest robić to o wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest znacznie niższa.
pH gleby i nawożenie trawników
Trawniki najlepiej rosną w glebie, które zakres kwasowości mieści się w przedziale między 6 a 7. Jeśli z przeprowadzonych badań wyszło, że pH jest niższe, można sięgnąć po fosfor. Z drugiej strony, jeśli wyniki wskażą na wysokie pH, można dodać wapna, aby je wyrównać
Badanie gleby wykaże także, czy potrzebne jest nawożenie i uzupełnienia minerałów. Obecność właściwych substancji – w odpowiednich ilościach – ma ogromne znaczenie dla kondycji oraz wzrostu trawnika. Warto jednak pamiętać, że nawóz należy stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi na etykiecie. Tylko w ten sposób będą one skuteczne.
Przycinanie trawnika
Regularne skracanie długości trawnika ma ogromny wpływ nie tylko na jego wygląd, ale również kondycję. Ważne jest, aby robić to często – skracając niewielką część źdźbła. Najlepiej to robić rano lub w godzinach wieczornych – o tych porach trawa powinna być sucha. Po wszystkim należy trawnik dokładnie podlać wodą, dzięki temu wzmacnia się jego ukorzenienie.