Z roku na rok popularność urządzeń do sterylizacji powietrza rośnie. Z tego też względu rośnie liczba producentów zajmujących się tego typu urządzeniami. Oczyszczacze powietrza możemy obecnie spotkać w ofercie większych elektromarketów, choć nie zawsze będą to zaawansowane modele. 

Popularność urządzeń sprawiła, że coraz częściej decydujemy się na ich zakup. Wówczas stajemy przed niełatwym wyborem najlepszego oczyszczacza do naszego domu, mieszkania, czy nawet biura. Jak wybrać najlepszego producenta? Na jakie parametry i funkcje warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze dobry sklep to podstawa

Zaczynając od początku, na miejsce zakupy urządzenia, które ma skutecznie filtrować powietrze w naszym domu, warto wybierać sklepy profesjonalne zajmujące się ich sprzedażą, to że oczyszczacz znajdziemy nawet w supermarkecie niestety nie będzie jednoznacznym z gwarancją jego skuteczności. W profesjonalnym sklepie online, możemy także liczyć na odpowiednie doradztwo, czy wygodny system ratalny, a przede wszystkim mamy gwarancję, że dane urządzenie będzie pracować jak najlepiej. 

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza?

Jest kilka podstawowych parametrów każdego urządzenia, które powinny zwrócić naszą uwagę. Warto przed zakupem dobrze przemyśleć kwotę jaką zamierzamy wydać na urządzenie, aby nieco zawęzić obszar poszukiwań, dlatego, że ceny oczyszcaczy do powietrza różnią się znacząco, dla przykładu najdroższy oczyszczacz powietrza Sharp kosztuje ok. 5000 zł , natomiast najdroższy oczyszczacza Fellowes może kosztować nawet powyżej 10000 zł.

Pierwszym na co powinniśmy zwrócić uwagę jest oczywiście powierzchnia oczyszczania i wydajność, którą należy dopasować do pomieszczenia w którym umieścimy urządzenie, np. Oczyszczacz SHARP FP-J60EUW doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, których powierzchnia nie przekracza 48 m2 ponieważ właśnie taka jest jego powierzchnia oczyszczania. Następnym ważnym parametrem jest głośność pracy jeśli urządzenie pracuje bardzo głośno nie będzie to komfortowe, szczególnie jeśli wówczas pracujemy, czy wykonujemy codzienne czynności nie wspominając już o śnie. Oczyszczacze dobrej klasy jak oczyszczacz powietrza Sharp mogą zostać wprowadzone w tzw. tryb cichy, dzięki czemu większość modeli tego producenta wyemituje znikomy hałas porównywalny z szumem liści. Najważniejszą kwestią jest wnętrze urządzenie, prawda jest tak, że im więcej filtrów we wnętrzu oczyszczacz powietrza , tym lepsza jest filtracja i tym większa jest skuteczność. Warto przyjrzeć się także dodatkowym funkcjom, jak nawilżenie, czy jonizacja punktowa, i wybrać te które nas najbardziej interesują. 

Funkcja jonizacji tak czy nie?

Wiele modeli w tym oczyszczacz powietrza Sharp posiadają funkcję jonizacji. Zapytać by można czy jest to w ogóle potrzebne. Sama jonizacją i generator jonów, jak ten który jest zastosowany w modelu oczyszczacz SHARP FP-J60EUW, nie powinna budzić wątpliwości i obaw. Najnowsze generatory jonów nie wydzielają szkodliwych substancji do powietrza jak to miało miejsce kiedyś, a mogą zdziałać wiele dobrego w kwestii eliminacji zanieczyszczeń. Poza tym regulują równowagę anionowo-kationową, dzięki czemu na meblach osadza się mniej kurzu oraz czynią powietrze wyczuwalnie bardziej rześkim i świeżym. 

Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl