Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych wykonuje się w wielu przypadkach. Istnieje dużo wskazań do jego przeprowadzenia, wspominamy o nich w poniższym artykule. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy lekarz może zlecić to badanie, przeczytaj nasz tekst. Dowiesz się z niego również, na czym polega USG Dopplera żył kończyn dolnych, a także, na jakie efekty można liczyć dzięki jego wykonaniu.

USG Dopplera jest badaniem ultrasonograficznym, do jego przeprowadzenia wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Zastosowanie specjalnej aparatury umożliwia przekształcanie fal w obraz, który stanowi odzwierciedlenie narządów wewnętrznych. Pracownik centrum medycznego Sublimed mówi: Efekt Dopplera pozwala sprawdzić kierunek oraz prędkość przepływu krwi zarówno w żyłach, jak i tętnicach. Badanie przeprowadza się bardzo szybko, jest ono bezbolesne i bezinwazyjne. Można je wykonywać w każdym wieku, jeśli tylko lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań. Przeszkodą do przeprowadzenia USG Dopplera nie są jednak choroby towarzyszące.

Wskazania do wykonania USG Dopplera żył kończyn dolnych

Wszelkie dolegliwości związane z nogami mogą być powodem wykonania USG Dopplera żył kończyn dolnych. Jest to bezinwazyjna metoda umożliwiająca sprawdzenie nawet pierwszych niepokojących objawów. Szybkie rozpoznanie schorzenia pozwala na skuteczne leczenie, dlatego nie warto czekać. Na to badanie warto się zdecydować przede wszystkim w przypadku podejrzenia zakrzepicy żylnej. Ponadto jest ono pomocne w diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej, a także obrzęków kończyn dolnych i w diagnostyce wrodzonych malformacji naczyniowych. Lekarze zlecają je także w celu ocenienia stanu przed operacjami wykonywanymi na układzie żylnym i po wszelkich zabiegach z tym związanych.

Cena USG Dopplera żył kończyn dolnych nie jest tak wysoka, jak mogłoby się wydawać, więc warto wykonać to badanie w celu rozpoznania przyczyny problemu. Na jego przeprowadzenie decydują się osoby z bólem kończyn dolnych czy występującymi na nogach obrzękami. Ponadto pacjenci zgłaszają się z zaburzeniami czucia, mrowienia czy drętwienia kończyn, zwłaszcza jeśli te objawy nasilają się wieczorami. USG Dopplera wykonuje się też w przypadku zmian skórnych, wysypki lub pokrzywki. Lekarz kieruje na badanie również przed planowanym zabiegiem skleroterapii.