Nieprawidłowo wykonane ocieplanie poddasza powoduje aż do 30% strat cieplnych całego budynku. Ten łatwy do przeoczenia błąd przyczynia się do znacznego wychłodzenia domowej przestrzeni, a co za tym idzie zauważalnego wzrostu rachunków za ogrzewanie. W jaki sposób poprawnie ocieplić poddasze i która z popularnych metod termoizolacyjnych jest tą najskuteczniejszą? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Izolacja poddasza na 4 sposoby
Jednym z najpopularniejszych sposobów ocieplania poddasza jest zastosowanie w tym celu izolacji wykonanej ze styropianu – materiału wysoce odpornego na wilgoć, ale nie na ogień. Alternatywne dla tej tradycyjnej metody rozwiązanie to wykorzystanie wełny mineralnej. W przeciwieństwie do styropianu jest ona ognioodporna, jednak może szybko nasiąkać wilgocią, przez co traci część swoich właściwości termoizolacyjnych.
Nieco droższą, lecz o wiele bardziej nowoczesną i przyjazną środowisku metodą ocieplania poddasza jest wykorzystanie celulozy pozyskiwanej z recyklingu papieru gazetowego. Wtryskiwana w formie granulek celuloza dostaje się w trudno dostępne miejsca, co przekłada się na redukcję mostków termicznych, a zatem i strat ciepła. W ostatnim czasie popularność zyskuje innowacyjne rozwiązanie, jakim jest ocieplanie poddasza za pomocą płyt PIR. Na czym polega ta metoda oraz jej skuteczność?
Ocieplanie poddasza z wykorzystaniem płyt PIR
Płyty PIR są solidnym, nowoczesnym materiałem do ocieplania nie tylko poddaszy, ale też innych elementów konstrukcyjnych budynku. Charakteryzuje je przede wszystkim wysoka efektywność termiczna, jednak mają także wiele innych zalet, o których opowiedzieli nam eksperci z firmy termPIR, producenta płyt PIR w Bochni:
Dzięki zwiększonej zawartości izocyjanianu płyty izolacyjne PIR wykazują wysokie właściwości przeciwogniowe. Materiał, z którego są wykonane, niemal wcale nie chłonie wody, przez co nie stwarza sprzyjającego środowiska dla rozwoju bakterii czy grzybów. Ponadto płyty PIR są bardzo wytrzymałe, odporne na wszelkiego rodzaju pęknięcia i uszkodzenia. To rozwiązanie termoizolacyjne łączy w sobie zalety wielu metod tradycyjnych. Choć generuje nieco większe koszty na etapie instalacji, są one w pełni uzasadnione i adekwatne do korzyści z eksploatacji.